Dezinfekce semen patří mezi základ úspěšného výsevu. K tomuto účelu lze použít celou řadu dezinfekční látek. V minulosti byl například s oblibou využíván manganistan draselný nebo ethanol. V domácnostech je obvykle po ruce i chlornan sodný (savo) nebo chloramin, s kterými dosáhneme stejně dobrých výsledků. V posledních letech mezi nejoblíbenější patří asi peroxid vodíku. V tomto článku bych chtěl zmínit jeden měně používaný dezinfekční prostředek, avšak kaktusáři již dlouhou dobu známý Persteril.

Persteril, neboli kyselina peroxyoctová (acidum peraceticum), je vysoce účinný dezinfekční přípravek. Je baktericidní, sporicidní, mykobaktericidní, tuberkulocidní, fungicidní a virucidní. Ke koupi je obvykle v koncentraci 36%. Jedná se o roztok kyseliny peroxyoctové s kyselinou octovou a peroxidem vodíku. Jak již složení napovídá, Persteril má silné oxidační účinky a zároveň se chová jako kyselina. Samotný peroxid vodíku je zde zastoupený obvykle v koncentraci 5-12 % a někdy obsahuje i 1 % kyseliny sírové.

Nevýhodou persterilu může být jeho cena, 1 litr 36 %-ního Persterilu obvykle koupíme okolo 250 Kč. Je poměrně nestabilní, proto jeho doba použitelnosti je jen 6 měsíců. Každý rok si proto musíme koupit novou láhev.

Obecně se často setkávám s tím, že kaktusáři používají pro dezinfekci semen příliš vysoké koncentrace nebo příliš dlouhé doby máčení semen (týká se to především peroxidu vodíku). Chtěl bych proto tuto problematiku trochu přiblížit na příkladu Persterilu:

Na obalu jsou uvedené koncentrace podle typu použití. Začíná to na 0,03 % roztoku. Pro nejvyšší stupeň dezinfekce se používá 0,5 %-ní roztok a to po dobu 15 minut. Při tom se vychází, že 100 % znamená neředěný 36 %-ní Persteril! Můžeme si tedy snadno spočítat, že z jednoho litru připravíme 200 litrů tohoto dezinfekčního roztoku! Jedna láhev byt tak nejspíš vystačila pro celý klub.

Jak je vidno, pro dezinfekci nám proto postačí poměrně nízké koncentrace. Vyšší koncentrace nám již účinek nezvýší, spíše nám jen znepříjemní práci. Příliš vysoké koncentrace a dlouhé doby můžou dokonce zapříčinit usmrceni zárodku semene.

Nesmíme ovšem zaměňovat dezinfekci s chemickým čištěním a odstraňováním zbytku dužiny a cukrů, chemickým narušováním slupek semen a stimulací klíčení. To je ale trochu jiná kapitola.

   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.