S postupujícím stářím mě postupně přestává bavit každého půl roku přemísťovat své kytičky. Na jaře ze zimoviště na letní byt a na podzim zase obráceně. Rok co rok. Né že bych to nedělal rád, ale... Nešlo by to nějak obejít ??

Už jsem zkusil vytápět přes zimu skleník, jenže kaktusy jsem stejně musel přemísťovat a provádět všelijaká další opatření a podopatření a vždycky to nebylo úplně dokonalé.

Někdy před dvaceti roky jsem měl (mezi mnoha jinými) také období, kdy jsem vyséval "mrazuvzdorné" kaktusy. Pár let jsem neměl odvahu ty chudáčky nechat napospas naší zimě, ale pamatuji se, že v zimě 86/87 jsem se již odhodlal. A jako na potvoru udeřily mrazy pod -25 stupňů. S kaktusy by se daly krásně cvrnkat kuličky a také ne všechny vydržely. Ovšem od té doby už ty, o kterých si myslím, že by mohly vydržet, zimuji stabilně v nevytápěném skleníku. A ačkoli postupně omezuji plošnou rozlohu své kaktusové sbírky, tak těch zimovzdorných znatelně přibývá. Nepěstuji žádné špeky, pro potěšení mi úplně stačí pár neobesejí, koryfant, agávek a několik druhů echinocereusů.

 

ecer1

 

Podobně nádherné květy jako mají echinocereusy má jen hodně málo jiných kaktusů ! Převládá červená někdy s náběhem do oranžové (např. E. triglochidiatus, E. coccineus a jeho variety), u E. baileyi, E. reichenbachii, E. adustus lze obdivovat fialovou, u E. dasyacanthus oranžovou či žlutou zároveň se zelenou, u E. chloranthus hnědou a u E. rosei růžovou či skoro bílou. Když rozkvetou trpaslíci E. dawisii a E. viridiflorus ihned se to pozná podle příjemně citronové vůně. Z těchto několika vyjmenovaných druhů se dá již sestavit nádherná kolekce kaktusů, která zároveň nepotřebuje nijak náročnou péči.

Pro úspěšné pěstování mrazuvzdorných echinocereusů je třeba jim nejpozději od začátku září zajistit sucho a učinit taková opatření, aby na ně v zimě nenafoukal sníh. Je to proto, aby v teplejším období během zimy neroztál a aby takto vzniklou vodu kaktusy nenasály. A to je prakticky všechno. Jednou za několik let přesadit, občas vytrhnout nějaký plevel, přepsat ulomenou jmenovku, vyhnat kočky a tak podobně. Je to tak jednoduché. Skoro se divím, že kaktusáři na balkónech pěstují jiné kaktusy, než mrazuvzdorné echinocereusy. Asi si záměrně přidělávají práci.

 

ecer2 

 

Pokud jsem vás aspoň trochu navnadil zkusit pěstovat mrazuvzdorné kaktusy, pak pro začátek vybírejte z těch, u nichž nabízející udává odolnost nejméně -16 stupňů. Dle mých skoro dvacetiletých zkušeností to v Plzni - Liticích stačí. Jednou za několik let mi namrznou ty s odolností -12 až -15 stupňů (ale nikdy nezmrzly úplně). Jako spolehlivé pro úspěšné pěstování bez topení ještě ke všem výše jmenovaným echinocereusům přidávám E. oclahomensis (forma reichenbachii?), E. engelmannii, E. inermis, Coryphantha vivipara, Neobesseya (Escobaria) missouriensis, podmínečně - s rizikem namrznutí E. fendleri, E. kuenzleri a E. hempelii (ty lákají pro opravdu mimořádnou nádheru květů) a také vysokohorské mediolobivie (ty lákají pro svou malou velikost a různobarevnost květů).

Přeji mnoho úspěchů s pěstěním kaktusů pro lenochy.
   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.