Letošní rok jsme nasměrovali naše putování za kaktusy a sukulenty do severních Čech. Garantem zájezdu byl Petr Kuták, ale prakticky vše zorganizoval náš průvodce pan Kačírek – předseda Klubu kaktusářů v Ústí nad Labem.

Odjezd byl stanoven na 6 hodinu ráno z parkoviště „U Bohemky“. Sešlo se nás 43; přítel Dušek nastupoval v Kaznějově. Bylo tedy pouze jedno místo volné. Za volantem nás vozil osvědčený, spolehlivý a trpělivý řidič pan Brůj.

Na okraji Ústí nad Labem u Carrefouru k nám do autobusu přistoupil průvodce pan Kačírek. Ujal se mikrofonu a podrobně nás seznámil s plánem zájezdu. Cestou nás upozorňoval na místní pozoruhodnosti. Ani jednou jsme s ním nebloudili a vše bylo perfektně domluvené. Časový plán skvěle klapnul.

Jako první sbírku jsme navštívili v Brné (část Ústí nad Labem) pana Václava Česala. Ve skleníku přisedlém k rodinnému domu jsme obdivovali především gymna, ale nechyběly ani mexické rostliny. Bylo něco málo ke koupi.

zájezd

Po shlédnutí sbírky pana Česala nás pan Kačírek odvedl na oběd. V zamluveném salonku nás rychle a ochotně obsloužili. Mohli jsme si vybrat z bohatého jídelníčku, ceny mírné, zkrátka byli jsme spokojeni.

Po obědě jsme se přesunuli do sbírky pana Ladislava Kučery do Střekova (část Ústí nad Labem). Ve spodní části prudce se svažující terasovité zahradě měl postavený dvoukřídlý skleník se vstupním prostorem zakrytým kšiltem z polykarbonátu. Na vysokých pultech s obrubou, kde se člověk mohl pohodlně opřít lokty byly rozmístěné kaktusy zasazené převážně ve čtyřhranných květináčích. Zaujala nás kolekce mamillárií elongát, pěkně zde kvetl Aporocactus. Mnozí vyškemrali i nějakou tu odnožku. Před skleníkem se dalo příjemně posedět na dřevěných lavicích. Přístřešek nad udírnou byl teprve ve výstavbě. Hodně lidí se vyfotilo před více jak dvoumetrovou Euphorbií.

Zpestřením zájezdu byla návštěva pivovaru „Březňák“ ve Velkém Březně, kterou nám domluvil zastupující sládek pivovaru pan Milan Zajpt. Mezi tím, co si polovina účastníků zájezdu prohlížela jeho sbírku především sukulentů v rozpadajícím se starém skleníku, do kterého byl vestavěn skleník nový, druhá polovina účastníků shlédla technologii výroby piva. Na závěr nechyběla ochutnávka skvělého nepasterovaného ležáku.

Během přesunu do Markvartic u Děčína ke známé osobnosti českého kaktusářství Liboru Kuntemu se pokazilo počasí. Museli jsme v dešti rychle přeběhnout do velkého skleníku. Libor se omlouval, že díky nedostatku času ještě nemá po zimování sbírku dokonale rozmístěnou. Také si postěžoval, jak to letos na jaře pěkně pos…, když se mu podařilo popálit spoustu skvělých rostlin.

zájezd

V sobotu večer nás čekala ještě jedna velká sbírka pana Jiřího Lipše v Dobkovicích. Autobus jsme nechali dole u státovky a pěšky vystoupali zeleným údolíčkem do „hor“. Vpravo od cesty se popásali v ohradě jeleni, vlevo bylo již vidět rozsáhlý pěstební areál pana Lipše. Vedle dvou skleníků byly kaktusy a sukulenty umístěny ještě ve dvou foliovnících. Velké množství rostlin bylo připraveno na prodej za velice mírné ceny, takže bylo z čeho vybírat. Obdivovali jsme kolekci sulkorebucií a jiných jihoamerických rostlin. Do oka mi padnul obrovský discocatus.

Na 20 hodinu byla zamluvena večeři v hotelu Český lev a tak jsme se museli rozloučit, abychom to stihli. Nasycení jsme ještě seděli do zavíračky v hotelové restauraci a rozebírali zážitky uplynulého dne. Aby toho nebylo málo čtvrtina účastníků zájezdu se ještě slezla na jednom pokoji a udělala si príma mejdan.

V neděli po snídani a společném fotografování vyjíždíme v 9:00 hodin směrem na Mělník. Jedeme k dalšímu známému kaktusáři panu Rektoříkovi do Dřís. Jeho sbírka je známá především díky kolekci lobivií a rebucií. Za ceny více jak mírné je možno si odvézt vyhlídnuté rostlinky.

Hledáme příležitost naobědvání. Upoutala nás cedule vystavená u silnice „Teplá jídla po celý den“. Zastavujeme a po ujištění, že zvládnou nakrmit tolik lidí, obsazujeme lokál. Obsluha však vázne a někdo musel na své jídlo čekat i více jak hodinu. Ztratili jsme spoustu času.

zájezd

Mírně nás to rozladilo a tak si musíme zpravit náladu ve skvělé sbírce pana Ladislava Tomka v Lužci u Mělníka. Byli jsme zde již dvakrát, ale pokaždé to stálo za to. V prostorném skleníku se širokou uličkou bohatě kvetou zdravé a pečlivě udržované rostliny. Vedle kaktusů zde můžeme najít i 2 metry čtvereční litopsů a na poličce svojí krásou oslňuje několik exemplářů Echeverie lauii. Kdo si ještě na zájezdě zatím nic nekoupil, zde určitě neodolal. Ještě se musíme zapsat do knihy návštěv, nafotit nějaké obrázky rozkvetlé zahrady a musíme jet. Pan Kačírek se zde s námi loučí. Jako všem koho jsme navštívili, i jemu předáváme karton plzeňského piva a naposledy si necháváme vysvětlit cestu do Ředhoště, kde nás asi již netrpělivě očekává pan Pavel Franc.

Nelitujeme, že jsme poslední sbírku nevynechali. Nadšení jsou především milovníci ostatních nekaktusovitých sukulentů. Africkými špeky je zaplněna třetina prostorného na zakázku montovaného skleníku. Z kaktusů zaujmou velké ferokaktusy a astrofyta. Ve foliáku se tísní stará gymna. Škoda, že není více času posedět u připraveného občerstvení. Musíme se rozloučit a vrátit se do Plzně. Zážitků a nových rostlin si domů odvážíme mnoho. Letošní kaktusářský zájezd se myslím celkem vydařil, již se těšíme na ten příští. Kam to asi bude?

   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.