V používání substrátu pro výsevy kaktusů jsem byl řadu let velmi konzervativní. Používal jsem rašelinový substrát smíchaný s perlitem. S jistými výhradami (prašnost, vyplavování) to fungovalo dobře, ale proč nezkusit něco nového. Na plzeňském kaktusářském fóru jsem zaregistroval chválu na používání Zeolitu. Je to drcená přírodní surovina, šedomodrozelené barvy. Je nasákavý a mírně zásaditý.

Zeolit se prodává v různé zrnitosti a pro různé účely. V Baumaxu či OBI nabízí drahý velmi hrubý štěrk, který se používá do vodních filtrů, ten se nehodí. Nakonec se mi podařilo sehnat jemnou drť , frakce do 3 mm za 50,- Kč/kg v obchodu se zahradnickými potřebami „Jiřina“ v Riegrově ulici v Plzni. Jinak se dá koupit u Pavlíčka v Chrudimi.

Namíchal jsem Zeolit půl na půl s osvědčeným rašelinovým substrátem (pro výsevy a množení). Už při manipulaci jsem ocenil vlastnosti Zeolitu. Nekýchal jsem, nekašlal a neskřípalo mi pod nohama. Vzniklou směs jsem již nepropařoval ani jinak nedesinfikoval (jako dřív). Po diskuzích s přáteli a po vlastní zkušenosti jsem usoudil, že to příliš nepomůže a ba dokonce někdy ani neprospěje. Substrát pro výsevy a množení je z výroby propařený (Je nutné každý rok si kupovat nový, čerstvý, nepoužívat starý, v kterém se nakultivují plísně) a Zeolit je sterilní. Přirozený menší výskyt plísní působí částečně antibioticky – neškodné plísně brání rozvoji agresivním chorobám. Ve sterilním prostředí se někdy parazitické plísně „rozjedou“ s nebývalou rychlostí.

Naplnil jsem směsí výsevní misky (používám misky od nanuka) a po vysetí semen zavlažil podmokem. To jde také lépe, miska neplave, je pěkně těžká a při přelití se nic nevyplavuje. Takto provedené výsevy jsem umístil do kultivátoru pod zářivky. Teplota zde se pohybuje mezi 15 a 30 ˚C

Klíčení semen probíhalo velice bouřlivě a nezaznamenal jsem žádné nekrózy vlasových kořínků. Kořínky pěkně zalézaly do země, nečervenaly. Semenáčky se brzy pěkně napumpovaly a začaly růst. Žádné živoření, ztráta kořenového vlášení. Mírně jsem zaznamenal výskyt řas, ale rychlým růstem semenáčky negativnímu vlivu řas brzy unikly. Pod silně nahloučenými zdravými semenáčky řasa neměla šanci, snad jen u drobnosemenných druhů to bude problém.

Před pikýrováním jsem nechal výsevy cca 14 dní pořádně vyschnout. Pikýroval jsem do stejného substrátu (50% rašelinový substrát 50% Zeolit). Při prvním pikýrování (cca po 2-3 měsících od výsevu) jsem zjistit, že semenáčky mají velmi zdravé a hluboko zapuštěné kořínky. Překvapilo mě, že některé již dosahovaly až na dno misky. Dokonce to někdy vadilo při přepichování.

Po přepikýrování jsem semenáčky zalil postřikovačem a misky na 3 - 5 dní opět přiklopil. Vyrazily nové vlasové kořínky a seschlé semenáčky se rychle napily. Po uvedené době je nutné misky opět otevřít, protože hrozí v uzavřeném prostředí padání, vlivem agresivních plísní (Takový „myší kožíšek“ může zlikvidovat dosavadní píli a úsilí). Něco málo opravdu popadalo, ale rychlý růst a vitalita semenáčků zabránila dalšímu úhynu.

Když to shrnu, tak mám po prvním použití Zeolitu při výsevech kaktusů velice dobré zkušenosti. Už se asi nebudu vracet k perlitu a nebo zkoušet něco jiného. Při dalším pikýrování semenáčků už budu používat běžný kaktusový substrát (říční písek + listovku, popř. vápenec ). Zeolit budu používat jen na výsevy.

   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.