Vážení přátelé, všimněte si, jak málo prostoru v našem klubu věnujeme kaktusům. Skleníkovou sbírku, kterou majitel buduje desítky let, jsme schopni prohlédnout  během několika málo minut a pokud se zde nevyskytne nějaká šokující událost  - příkladně  kristáty Digitostigmy, tak ani nepodiskutujeme.

Nevím, asi je to nešvar poslední doby, kdy se honíme za něčím a po čase zjistíme, že ani nevíme za čím. Jako východisko z těchto skutečností vidím návrat k přírodě, v našem případě -  ke kaktusu. Zde bych chtěl podotknout, že bez kaktusů by náš klub neexistoval. Myslím, že více energie bychom měli věnovat vlastnímu pěstování kaktusů. Jestliže kaktusy nebudeme umět vypěstovat, nebudeme ani muset jako klub existovat.

 Na základě těchto skutečností  bych se s Vámi  podělit s třemi metodami pěstování kaktusů. Nejsou mé. Okoukal jsem je. Netvrdím, že přátelé, kteří mně tyto metody poradili, jsou stoprocentní autoři. Možná, že takto pěstovali kaktusy i jiní, ale pro mě jsou autoři oni. Já to jen vyzkoušel, shledal dobrým a chtěl bych s nimi seznámit i vás. Upozorňuji opakovaně, že každá sbírka je jiná a každý pěstitel má jiné podmínky. Co funguje u mě, nemusí nutně fungovat jinde. Toto platí i obráceně.

1. Roubování na Kůrku

2. Roubování koryfant s Petrem Kutákem

3. Výsev opuncií dle Jirky Krechovskýho

  

Výsev opuncií dle Jirky Krechovskýho

 Je všeobecně známo, že primitivní opuncie špatně klíčí. Je to tak. Ve srovnání tak třeba s čerstvými semeny atsrofyt to rozhodně platí. Ale zase se nedá říci, že neklíčí vůbec. Ono těch semenáčů zase není potřeba mnoho. Jednak těch pěstitelů opuncií není mnoho a pak se rostliny snadno namnoží vegetativně. Jirka Krechovský přišel na to, jak na ně. Paradoxně zde platí nepřímá úměra – čím méně péče, tím lepší výsledky.

 Vezme se na jaře malý květník – já používám běžnou hranatou šestku. Naplní se běžným substrátem pro dospělé rostliny. Vysejí se semena na povrch – podle velikosti tak devět až šestnáct kusů do šestky. Dále se semena zasypou substrátem tak, aby byly právě zasypány a vlhkost mohla i na vršek semena. Pak se květníky umístí do sbírky mezi velké misky s dospělými kaktusy, kde je dost místa v jejich stínu. A pak už nic. Nic se nedělá, jen čeká na výsledek. Nezalévat méně, ani více než dospělou sbírku. A ono občas něco vyklíčí, substrát se nadzvedne a objeví se hypokotyl a výrazné děložní lístky. Po čase i trnitá hlavička.

 Chtěl bych připomenout, že je potřeba vysévat čerstvá semena. Při jednoročním neklíčení je možno květináček zazimovat a druhý rok opět umístit na parapet. Opět něco doklíčí. Takto mi vyklíčila semena druhů:

Opuntia sulphurea

Tephrocactus alexanderi (včetně gargantuovské formy od Fialmbalá)

Tephrocactus weberi

Tephrocactus geometricus

Maihuenia poepigii

Puna bonniae

Pterocactus tuberosus

Maihuenopsis sp.

   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.