Výsev patří mezi neodmyslitelné činnosti každého kaktusáře. Je jistě mnoho způsobů, jak vysévat kaktusová semena, mnoho metod, které mají více či méně společného. Každý z nás má jistě tu “svou”, zaručenou metodu, na kterou nedá dopustit.

Pokud vyséváme malé množství semen, jistě vystačíme s výsevem v přírodních podmínkách. Vyséváme–li však semen více a potřebujeme-li být více nezávislí na okolním prostředí, pak je vhodné začít uvažovat o vybudování speciálního výsevního kultivátoru. Především naprostá nezávislost na ročním období, možnost ovlivnění kultivačních podmínek a rychlejší růst semenáčků jsou pak těmi hlavními důvody pro používání kultivátoru při výsevech. Oproti tomu určitým problémem může být například přechod semenáčků z kultivačních podmínek do normálního, přírodního prostředí. Při zvýšené ochraně před sluncem a při předchozím přivyknutí semenáčků na střídavý zálivkový režim však toto není problém a ztráty jsou prakticky nulové.

 

kultiv3 kultiv4

 

Pojďme si tedy říci, ,jak by mohl takový výsevní kultivátor vypadat. Berte jej jako jedno z  možných řešení, které mám odzkoušené a které je vhodné upravit dle vlastních podmínek a metody vysévání.

 Zdroj osvětlení: Jako vhodný zdroj světla se mi osvědčily obyčejné, bílé zářivkové trubice. Není nutné pořizovat drahé bio-zářivky se zabarveným světlem.

 Bílé zářivkové trubice se nejčastěji vyrábějí v délkách 60cm při výkonu 20W, anebo 120cm při výkonu 40W (příp. 36W). Doporučuji použít alespoň dvě zářivkové trubice vedle sebe pro lepší využití světla v prostoru. Vlastní světelné těleso je složeno z tlumivky, startéru, kondenzátoru a koncových patic. Lze jej levně sehnat např. ve Stavobazaru na Slovanské třídě.

Umístění světelného zdroje: Z praktických důvodů používám pro výsevy misky od nanukových dortů (tzv. nanukáčů), které jsou nízké a které tak umožní umístit zdroj světla co nejblíže substrátu. Zářivky doporučuji umístit 5 až 10cm nad substrátem ve vzdálenosti nejvýše 20 cm od sebe.

Vlastní kultivátor: Světelný zdroj je nutné umístit do omezeného prostoru tak, aby nedocházelo k rozptýlení a ke ztrátě světelného záření a současně aby nedocházelo k přehřívání výsevního prostoru.

 Pro tento účel jsem zhotovil uzavřenou skříňku velikosti 30 x 130 x 100 cm s předním otevíráním, se dvěmi výsuvnými policemi pro lepší přístup k jednotlivým miskám a s úložným prostorem pro nezbytné pracovní pomůcky ve spodní části skříně. Získal jsem tak výsevní prostor pro 2 x 16 misek od nanukáčů. Stěny a strop jsem pokryl hliníkovou folií, čímž se dosáhne výrazně vyšší intenzity osvětlení. Pro zamezení přehřátí výsevního prostoru jsem ponechal v bocích větrací otvory a zářivkové tlumivky jako zdroje druhotného tepla jsem umístil mimo vnitřní prostor skříně.

 

kultiv1 kultiv2

 

Ostatní doplňky: Kultivátor je vhodné vybavit časovým spínačem pro automatické zapínání a vypínání světla, čímž jsou výsevy nezávislé na naší přítomnosti.

 Toto je tedy v nástinu možnost, jak zhotovit výsevní kultivátor. Případné dotazy Vám rád zodpovím.

 

kultiv5    kultiv1

 

 

 

 

   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.