Dříve nebo později nám přestává stačit dosavadní místo pro pichlavé kamarády. Z rodinných skleníků jsou již dávno vytlačena rajčata, papriky a jiná zelenina, vyčerpány jsou všechny kapacitní možnosti našeho příbytku, květníky se tísní jeden na druhém, ostny jsou propletené tak, že mnohdy nejdou rostliny ani vyndávat, natož teprve vracet na svá místa.

Mnohdy jsou vršeny i do několika vrstev, prostor je vyplněn pomocnými poličkami, závěsy a podobnými zařízeními. Pracovní místečko již je také dávno zabrané, v uličkách se nedá chodit protože jsou zde také kaktusy na židlích nebo jen tak na zemi. Své miláčky musíme k jejich prospěchu někdy přesadit, a pak už se vůbec vše zpátky nevejde. Co teď?

 Můžeme zredukovat sbírku, například se řídit heslem ”Kvalita na úkor kvantity”. To se sice jednoduše řekne, ale těžce provádí. Kterou rostlinu vyřadit? Všechny jsou pěkné nebo se k nim váže úzký citový vztah. Nezbývá než přemýšlet o rozšiřování sbírkové plochy. U některých druhů lze zvolit metodu volné kultury, některým druhům to dokonce prospívá lépe než ve skleníku, ale přece jenom by rostliny měly být chráněny před deštěm. Někdo řeší otázku místa budováním různých pařenišť a přístřešků. Ti movitější a šikovnější s dostatkem času začnou budovat další skleníky nebo polykarbonátovníky. Kdo nemusí šetřit může si za nemalý peníz nechat postavit skleník na klíč. Bohužel nepatřím ani k jedné této skupině lidí neb peníze nemám a čas také ne.

 Loni z jara, při návštěvě plzeňské výstavy ”Zahrada, volný čas” či jak se jmenovala, jsem v expozici Rožnovské firmy HCV group a.s. objevil něco, co mě zaujalo. Tato firma se zabývá výrobou modulárního systému fóliovníků a pařenišť. Na trávníku měli postaveno několik svých výrobků. Zaujalo mě provedení (kašírovaná folie ušitá na míru pro lehkou konstrukci z ohýbaného pozinkovaného plechu, vchody a větrací okénka jsou řešeny na zip), snadná montáž, jednoduchá rychlá dodávka poštou a v neposlední řadě potom cena. Začal jsem o zakoupení tohoto výrobku uvažovat. Když jsem potom rožnovský fóliák viděl na zájezdě u několika kaktusářů (např. u pana Gratiase v Roudnici) a všichni si jej pochvalovali rozhodl jsem se definitivně.

 Za čtrnáct dní po odeslání objednávky jsem měl na poště tři pětikilové balíky (pytel s fólií a spojovacími prvky i svázané konstrukční prvky). Celý fóliovník RB2 (3x5 m) jsem postavil během půl dne a odpoledne jsem už mohl stěhovat kaktusy pod střechu, zatím pouze na zem, ale časem jsem si vyrobil dřevěné kozy, na kterých jsou pulty s pozinkovanými vanami.

 Pro informaci připojuji několik technických údajů uváděných výrobcem:

 Konstrukce je tvořena tvarovanými pozinkovanými profily tloušťky 0,7 mm, které jsou spojeny pozinkovanými kovovými úhelníky o síle 2 mm. Spojení jednotlivých profilů s úhelníky je provedeno pomocí šroubů M8 a upínacích matic, speciálně tvarovaných do profilu konstrukce. Matice i šrouby jsou pozinkované. Fólie je z polyetylénové kašírované tkaniny, stabilizované proti UV záření, životnost 3 až 8 let.

 

Typy fóliovníků:

RB2 - šířka 3m, výška 1,9 m, standardní délka od 2 m do 10 m..(Cena 3 x 5 m 6.460,- Kč vč DPH – ten mám)
RB3 – šířka 3m, výška 2,25 m, standardní délka 3-15 m (Cena 3 x 10 m 10.970,- Kč)
RB4 – šířka 2,25 m, výška 1,9 m,, standardní délka od 2 do 5 m.
RB5 - šířka 4,00 m, výška 2,5 m,, standardní délka od 6 do 25 m

 

Fóliák jsem stavěl na ploché střeše objektu umístěného ve vnitrobloku. Přichycení konstrukce k podkladu je provedeno pomocí vrutů, zašroubovaných přes lepenku do podkladních prken. Pevnost kotvení prověřila červencová vichřice v roce 1999.

 

Kontaktní adresa na výrobce: HCV group a.s., Chodská 1203, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm, tel: 0651/53881-3, 0651/654094, fax: 0651/53880

 

Na závěr bych se s Vámi rád podělil o své roční zkušenosti:

 Konstrukci jsem doplnil dřevěnými latěmi přidrátovanými z vnější strany konstrukce z důvodu ochrany fólie proti propálení od slunce. Kaktusy pod kašírovanou fólií výborně rostou a vytrňují, na jaře nedochází k popálení protože sluneční paprsky jsou rozptýleny. K popálení u mě došlo jedenkrát na podzim, kdy podzimní šikmé paprsky vnikly do fóliáku větracím okénkem a takto nefiltrované způsobily škodu.

 Fóliák je poměrně málo odvětrán, malé trojúhelníková okénko ve štítech nestačí. Začátkem léta jsem proto vyroloval vchod a spustil jsem ho až na podzim. Kaktusy tedy prakticky měly zmíněnou prospěšnou volnou kulturu. Na zimu fólii sundávám a uklízím. Jsem zvědav na životnost celého fóliovníku. Co budu dělat až se plachta potrhá, to nevím, jestli si pořídím ještě jednu náhradní (ale to už by bylo třeba přikoupit další modul a fóliák rozšířit) nebo už konečně budu mít dostatek peněz na stavbu pořádného skleníku.

   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.