V minulém článku, ve kterém jsem vyhlásil válku muškátům na balkónech, jsem zcela opomenul několik témat. To první se týká možnosti použití mrazuvzdorných sukulentů, druhé ukazuje na technicky velmi efektivní způsob instalace truhlíků nejen na balkónové zábradlí.

Nejen mezi kaktusy je možno pátrat po mrazuvzdorných sukulentech. Lze sáhnout po rodech Sedum, Sempervivum, Jovibarba, z méně obvyklých rodů Orostachys a Hylotelephium. U rodu Sedum bych chtěl pouze trochu varovat: v dobrých podmínkách dokážou v krátké chvíli zaplevelit značný prostor, to je moje vlastní negativní zkušenost získaná při pěstování mrazuvzdorných opuncií.
Naopak lze velmi doporučit rody Sempervivum a Jovibarba, česky netřesky. Nelze si nevzpomenout na sbírku netřesků, kterou jsme viděli při posledním zájezdu na Jižní Moravu. Nevím kde a u koho, ale netřesky rostly v květináčích pod širým nebem a evidentně se jim dařilo velmi dobře (aby ne, je to kraj pohostinný a je tam dobrým zvykem zušlechťovat přebytky ovoce pálením). Pěstování na balkónu ochrání tyto rostliny před slimáky, což bývá občas problémem při pěstování ve volné půdě. Pěstování v květináčích má další významnou výhodu. Netřesky jsou o trsovité rostliny, které mohou ve volné výsadbě postupně prorůstat tak, až se pomíchají a ztratíte tak botanickou hodnotu nebo jistotu pravosti kultivaru. V květináčích je toto riziko omezeno na minimum.
Při pěstování netřesků máte možnost zabývat se kompletováním botanických druhů s evidovanou lokalitou, druhou možností je pěstovat okrasné kultivary. Okrasné kultivary lze sehnat v zahradnictvích, u specializovaných pěstitelů nebo na výstavě skalničkářů v Plzni v širokém sortimentu. Botanicky čisté druhy pěstuje v Česku několik pěstitelů, přičemž jeden z nich je členem KK Plzeň.
Nyní k instalaci truhlíků na balkón. Není to můj patent, tento způsob vymyslel můj tchán, elektrotechnik. Je to velmi jednoduché řešení, stačí dojít do nejbližšího obchodu s elektromateriálem a koupit si drátěné kabelové lávky a konzole. Má to mnoho výhod: je to běžně dostupné, za rozumnou cenu, dostatečně pevné a pozinkované. Lávky se prodávají podle výrobce 2 nebo 3 metrové. Spojují se v případě potřeby spojkami. Samozřejmě je možné lávky zkrátit na míru pilkou či rozbruskou. K uchycení na zábradlí, zeď i jinam se používají konzole různých typů a rozměrů, stačí si jen vybrat, koupit a přišroubovat.

Výrobců tohoto drátěného systému je více, nejčastěji se lze setkat s výrobky CABLOFIL a KOPOS a ARKYS. Doma mám dva různé, ale je to kvalitativně srovnatelné. Každopádně typ CF 105/150 od CABLOFIL má ten pravý pro rozměr pro truhlíky a misky typ Klasik výrobce DK PLAST, což jsou ty klasické obyčejné a trvanlivé truhlíky léta v Česku vyráběné a prodávané. Misky od těchto truhlíků pasují i do typu M2 150/50 od ARKYS, nicméně dost natěsno. Pozor na ty pěkné moderní truhlíky, zpravidla italské, mívají různé rozměry a je nutno nejdříve vše přeměřit!
Tento drátěný systém je možno použít i jinde než jen na balkón. Ve skleníku se s ním dají řešit různé poličky, stačí vybrat ten správný rozměr a způsob uchycení: kromě originálních konzol lze v železářství koupit i ocelová lanka nebo SVAŘOVANÉ řetízky. Věřím, že s tímto systémem budete stejně spokojení jako já.

IMG 6467m

Drátěný systém – kabelové lávky a konzole

IMG 6480m

Drátěný systém – kabelové lávky a konzole

   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.