Recyklace odpadů, nebo-li opětovné využívání odpadů pro další výrobní cyklus, je dnes všeobecně známá a chvályhodná činnost. Ovšem recyklovat jdou i staré postupy a myšlenky. Jednou z recyklovaných myšlenek je i využití rozličných obalů pro pěstování rostlin obecně.

Jistě se stále najdou pamětníci sbírek kaktusů v plechovkách od paštik, kelímcích od hořčice nebo Solviny. Ale ta doba materiálového nedostatku je už na ústupu, i když se najdou výjimky: například Milan Kůrka používá kelímky od "tradičního pomazánkového" jakožto jedinou dostupnou a rozumnou velikost nádoby mezi šestkou květináčkem a hliněnou miskou. Více na našem fóru v kategorii Coryphantha a Escobaria.
    Doma také recyklujeme. Tedy častěji manželka než já, ale shodou okolností jsem byl přinucen vynést vytříděný odpad zase jednou já. Vzhledem k tomu, že moje děťátka pacholátka mají nezanedbatelnou spotřebu mléka, narazil jsem i na nezanedbatelné množství kartónových krabic od mléka. A tehdy došlo na již zmíněnou recyklaci starých postupů a myšlenek. Hlavou mi v tu chvíli problesklo pár vzpomínek na dobu již mírně minulou, kdy Milan Douděra redukoval sbírku kaktusů. Tehdy jsem si od něj dovezl mimo jiné několik misek semenáčků, misek vyrobených z krabic od mléka.
    Možná se budete divit, ale již v roce 1915 byl v USA patentován nápojový karton a již v roce 1930 se do něj začalo plnit mléko. U nás o něco později, teprve v osmdesátých letech. Nápojový kartón je tvořen obyčejným papírem, který je oboustranně potažen tenkou vrstvou polyetylénu a také hliníkovou vrstvou. Polyetylén brání rozmočení papíru, hliník prostupu světla. Takže i když se jedná pouze o papír, vydrží nějakou tu sezónu pěstování, mám to vyzkoušeno.
    Výroba je jednoduchá: prázdnou krabici stačí rozložit naplocho a nůžkami ustřihnout potřebnou výšku misky - z každé strany jedna. Důležitou operací číslo dva je vymytí zbytků nápoje, zejména mléka. Použití je také jednoduché, misku stačí složit do původního tvaru, ostrým nožem uříznout růžky (odtokové otvory jako u květináčů) a miska pro výsev nebo sázení je na světě. Co dál, to jistě případný zájemce bude vědět sám nejlépe.
Případné posměváčky upozorňuji na to, že je nikdo nenutí tyto misky používat. Také bych byl nerad podezírán z nedostatku financí na pořízení originálních pěstebních nádob. Spíše bych rád upozornil, že dočasným využitím odpadu, který by stejně skončil ihned na skládce, docílím úspory nových plastových výrobků. A úsporou plastů (a vlastně čehokoliv) udělám pro životní prostředí rozhodně více než například nesouhlasným názorem na dostavbu Temelína, prolomení těžebních limitů a další oblíbená témata.

   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.