foto a diskuze k článku na fóru KKP 

 

Řada pěstitelů kaktusů a sukulentů již dlouhodobě používá různé podmisky a zavlažovací vany z pozinkovaného plechu. S tímto je spojená dlouhodobá diskuse, jestli nedochází při zálivce k uvolňování zinku do vody, substrátu a následně kořenového systému. Zatímco část pěstitelů tyto nádoby s oblibou používá, jiní mají podezření na pomalejší růst, celkové chřadnutí a zhoršený vzhled rostlin. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl tuto záležitost prověřit na následujícím experimentu.

K tomuto účelu jsem si udělal malou misku s pozinkovaného plechu, do které se vejde 250 ml vody s výškou hladiny 0,5 cm.

Z minulé diskuze vyplynulo, že největší obava je z uvolňování zinku při aplikaci hnojiva, proto jsem začal rovnou tímto postupem. Připravil jsem roztok Kristalonu GOLD (obdoba START) v doporučované koncentraci 1,0000 g na 1 litr destilované vody. U tohoto roztoku jsem nejdřív změřil pH, které mělo hodnotu 5,58, což je běžná hodnota pro roztoky hnojiv.

Kvalitní hnojiva obvykle obsahují i zinek, jelikož v malém množství je pro rostliny prospěšný. Například ve známém Hoaglandově živném roztoku se nachází obvykle 0,05 mg zinku v jednom litru. Kristalon obsahuje zinek zejména v chelátové formě, proto bylo nejdříve u tohoto roztoku provedeno stanovení zinku spektrofotometrickou metodou. Výsledné hodnoty se pohybovaly v rozmezí 0,04 až 0,07 mg.l-1.

V dalším kroku jsem připravený roztok Kristalonu nalil na zmiňovanou pozinkovanou misku a nechal působit po dobu 24 hodin. Teplotu jsem zvolil 40 °C, aby napodobovala teplotu plechu ve skleníku. Po této době jsem vodu slil do skleněné baňky a doplnil na původní objem 250 ml. Zde bylo možné pozorovat první změnu. Voda vykazovala oproti původnímu roztoku lehký bílý zákal.

Po opětovném změření pH došlo k posunu na hodnotu 6,35, což naznačuje jistou změnu ve složení přítomných solí. Při následném spektrofotometrickém stanovení zinku došlo k výrazném barevné změně z oranžové do modré, což je důkazem přítomnosti zinku. Tento roztok musel být postupně ředěný až na dvacetinásobek, kdy již byla koncentrace měřitelná. Konečný výsledek byl 29,0 mg zinku v jednom litru vody.

Pozn.: Je potřeba brát v úvahu, že s další zálivkou se pravděpodobně bude množství uvolněného zinku zvyšovat.

 

Toxicita zinku

A teď důležitá otázka, je tato koncentrace zinku pro kaktusy škodlivá. Odpověď není jednoduchá, přesto se o ní pokusím. Hledal jsem v odborných článcích, kde se autoři tímto problémem zabývali. O tom, že vysoké koncentrace zinku jsou pro rostliny fytotoxické není pochyb. Jaká je ale konkrétní hodnota se těžko určuje. Negativní vliv zinku je v první řadě závislý o na tom, o jakou rostlinu se jedná. Dále je tu cela řada podmínek, které působení zinků ovlivňují. Toxické koncentrace jsou často uváděný v různých jednotkách a závislostech, např. množství zinku na kg půdy, množství zinku v pletivech, množství zinku ve vodě apod.

Výsledky přesto uvádějí, že zinek začíná působit na rostliny toxicky v hodnotách okolo 15 – 25 mg.l-1 a to zejména inhibicí kořenů. Výsledný efekt je především zpomalení růstu rostliny. Koncentrace okolo 100 – 500 mg.l-1 se obecně považují za fytotoxické. U vysokých otrav dochází k úbytku chlorofylů a karotenoidů, což má za následek vznik chlorózy, zejména mladých částí rostlin. Současně dochází k zastavení fotosyntézy.

 

Závěr

Přestože tímto experimentem bylo prokázáno, že při aplikaci hnojiva do pozinkovaných misek dochází k značnému uvolňování zinku, projevy u jednotlivých pěstitelů můžou být výrazně odlišné. Množství uvolněného zinku bude vždy záviset na různých podmínkách. Ty zásadní bych shrnul následovně:

 

  • přítomnost solí (hnojiva)

  • pH zálivkové vody

  • metoda zalévání (podmokem, vrchem)

  • doba ponechání vody v misce

  • teplota plechu (urychlení reakce, rozpustnost soli)

 

Rostliny dokážou jistý přebytek zinku tolerovat, navíc lehké otravy nemusí být vždy rozpoznatelné. Jako minimální opatření bych považoval nepoužívat pozinkované misky v době hnojení. Jistým řešením může být i natření plechu vhodnou(!) barvou. A jak je to s hliníkem? To snad někdy v příštím článku.

   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.