Rod Gymnocalycium je jeden z mála jihoamerických rodů, který se popularitou blíží dnes módnímu Mexiku a vyskytuje se hojně ve mnoha sbírkách. Jedná se asi jediný rod, na jehož počest se konají četná a již tradiční sympózia a dokonce vychází i specializovaná periodika.

Těžko říci, čím je takový zájem způsoben, pravděpodobně je to snadným pěstováním a možná také jasným vymezením vůči ostatním taxonům v rámci čeledi kaktusovitých. Jasným vymezením je myšlen květ, který je pro tento rod charakteristický a nezaměnitelný: holá (beztrnná) trubka se šupinami vypadá jakoby vosková. Ačkoliv je tento rod vůči ostatním díky květu dobře vymezen, uvnitř rodu je situace přesně opačná. Neustále probíhají pokusy o vnitřní roztřídění, vznikají a zanikají struktury a schémata; sekce, podrody, druhy, poddruhy a variety; přesuny a slučování… Zkrátka je to pole dlouhodobě orané a toho plyne možnost seberealizace pro mnoho specialistů na tento rod – gymnofilů. Významná skupina gymnofilů sídlí v Rakousku, ale i naše republika má své nezpochybnitelné osobnosti. Zejména je nutno připomenout Dr. Bohumila Schütze, brněnského kaktusáře, který byl naším předním specialistou na rod Gymnocalycium a mimo řady odborných statí je autorem naší jediné monografie o tomto rodu. Vzhledem k velkému množství gymnofilů existuje i řada informačních zdrojů sloužících k jejich potřebám. Pojďme si je přiblížit a to nejlépe od sympózií.

V naší republice se koná sympózium s názvem „Setkání členů sdružení Gymnofil“, které se koná jednou za dva roky, akce je putovní a poslední (již 21.) setkání proběhlo v Plzni v květnu 2010. Akci pořádá sdružení Gymnofil, na programu jsou přednášky a miniburza. O průběhu posledního setkání se můžete dočíst v časopisu Kaktusy číslo 2010/3.

Dalším důležitým sympoziem je setkání gymnofilů v rakouském Eugendorfu. Tato akce má taktéž dlouhou tradici, v roce 2011 se bude konat již 23. ročník. Organizátorem je Arbeitsgruppe Gymnocalycium. Setkání probíhá od pátku do neděle, bývá v dubnu, kromě přednášek zde probíhá prodej rostlin a literatury. Letos se akce koná 15. – 17. dubna, téma je Das Aggregat Capillensia. Více informací naleznete na adrese: www.gymnocalycium.info

Kromě nám blízkých krajin existují ještě sympózia ve vzdálenějších místech. Například tradiční akce v nizozemském Niftriku, kterou organizuje Ludwig Bercht, se bude letos konat 2. – 4. září. Chcete-li vyrazit někam jižněji, navštivte italskou Carmagnolu, kde se bude konat sympózium 29. - 31. července. Akci organizuje Massimo Meregalli a přestože toto setkání má pouze krátkou tradici, jedná se podle očitých svědků o velmi dobře strávený čas.

Po sympóziích jsou dalšími podstatnými informačními zdroji specializovaná periodika. V Česku vychází zpravodaj Gymnofil, který vydává sdružení Gymnofil se sídlem v Brně 2x ročně, v roce 2011 vychází již 39. ročník. Obsahem jsou kromě původních textů také překlady z rakouského Gymnocalycium. Přihlásit se do sdružení a odebírat zpravodaj je možno na adrese: Cech.R{zavináč}seznam{tečka}cz.

Rakouští gymnofilové (Arbeitsgruppe Gymnocalycium) vydávají časopis Gymnocalycium, vychází 4x ročně, v roce 2011 vychází již 24. ročník. Ukázky časopisu naleznete na adrese: www.gymnocalycium.info Objednat časopis je možno na adrese: dha.gymno{zavináč} aon{tečka}at.

Zcela novým projektem je internetový žurnál Schütziana, volně dostupný na webové adrese: www.schuetziana.org Jedná se o mezinárodní projekt, jedním z tvůrců žurnálu je Tomáš Kulhánek, známý mladý gymnofil. Název žurnálu jasně míří k odkazu již zmíněného Dr. Bohumila Schütze.

Důležitým informačním zdrojem jsou také monografie věnované tomuto rodu. Vyšlo jich dost, není mi znám jiný rod o kterém by tolik knih vyšlo (tedy mimo Lophophora, ale zde jde spíše o farmacii a ne botaniku). Vezmeme to od nejnovějších:

- Graham Charles: Gymnocalycium in Habitat and Culture, vydáno 2009, anglicky, 288 stran, 624 fotografií zejména z nalezišť, mapky výskytů, dá se koupit za 1500 Kč u Koupelky.

- John Pilbeam: Gymnocalycium. A Collector's Guide, vydáno 1995, anglicky, 190 stran, 125 barevných a 98 čb fotografií z kultury. Ke stažení na internetu.

- Bohumil Schütz: Monografie rodu Gymnocalycium, vydáno 1986, česky, 150 stran, 24 barevných a 25 čb fotografií v obrazové příloze, k sehnání v knihovně nejbližšího klubu kaktusářů nebo ke koupi u Koupelky.

- William E. Putnam: Gymnocalyciums, vydáno 1978, anglicky, 74 stran, 36 čb fotografií z kultury. Ke stažení na internetu.

Na závěr je nutno zmínit značné množství textů v časopisech (obecně botanických), dále v Atlasu kaktusů (vydává Spolek pěstitelů kaktusů v Chrudimi), který vychází od roku 1986 doposud a ve kterém bylo rozebráno již 80 taxonů tohoto rodu.

Myslím si, že případní zájemci o hlubší poznání rodu Gymnocalycium mají kde čerpat informace. Tak ať nám rostou!

   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.