V roce 2016 naše cesta Mexikem směřovala více na západ, než je obvyklé, konkrétně do státu Zacatecas. Jedním z důvodů byla právě nedávno popsaná Mammillaria hermosana (2014). Za Moctezumou se krajina začala měnit v jednu velkou rovinu. Na pozemcích se tu obvykle pase dobytek, nebo něco pěstuje. Naše cesta směřovala do Municipio Villa de Cos. Za vesničkou Hernández byla nutná „čůrací“ zastávka. Zápach chcíplého psa a všudypřítomný komunální odpad mě utvrzoval, že tady hledat kaktusy asi nemá cenu. Jaké bylo ovšem překvapení, když Jirka M. objevil první Echninomastusy, konkrétně se jednalo o E. unguispinus v. laui (Obr. 1). Brzo jsme nacházeli další kytky, např. C. poselgeriana, E. horizonthalonius, F. latispinus, ad. Zajímavá byla přítomnost Coryphantha macromeris, která se zde nacházela na hranici areálu svého výskytu. Zamířili jsme po silnici Zacatecas-Saltillo k vesničce Vista Hermosa. Cestou jsme měli ještě jeden tip u El Rucio, bohužel to byla mylná informace a tak jsme pouze bloudili křovím, kde nebyl ani trn. Každopádně milá krajinka a příjemný nocleh nám to vše vynahradil. Další den jsme již směřovali na známou lokalitu u El Encino (Obr. 2). Zkusili jsme první kopeček, který nám padl do oka. Našli jsme pár zajímavých kytek, např. pěkný Echinofossulocactus, nejspíš violaciflorus nebo dichroacanthus (podle J. záhory). Po chvilce jsme nalezli i první Mammillarii hermosanu (Obr. 3 a 4). Když nám trochu padla do oka, brzo jsme našli další. Jenže na to, že nás bylo celkem sedm, tak jsme asi po dvou hodinách našli celkem 6 rostlin.

Pokračovali jsme na sever. Natěšení z nálezu jsme brzo udělali další zastávku. Hned u cesty nás potěšila kvetoucí N. conoidea, což na říjen není moc obvyklé. Nacházeli jsme další rostliny, jako M. chionocephala, E. pectinatus nebo první na této cestě T. hexaedrophorus (Obr. 5). Milovníky E. horizonthalonius by jistě potěšily místní krásně vytrněné rostliny (Obr. 6). Po chvilce ale někdo z nás prohlásil: „Tady je hermosana taky”! (Obr. 7 a 8). Sklonili jsme hlavy, zarazili oči více do země a po krátké době jsme nalezli poměrně značné množství těchto rostlin. Právem jsme si označili lokalitu jako “plzeňskou“.

     Mammillaria hermosana (Lizen, Hoeve & Mart.-Aval.), byla dříve známá jako M. schrottii, distribuována v evropských sbírkách okolo roku 1988. Jedná se o malý druh rodu Mammillaria patřící do skupiny M. lasiacantha, s kterou je snadno zaměnitelná. Hlavní odlišnost je zejména v plodech, které jsou ukryté hluboko v těle rostliny, mnohdy v úrovni terénu, v době sucha i pod, zatímco M. lasiacantha červené plody vystrkuje ven. Autoři nového popisu, Linzen, Hoeve et Martínez-Ávalos, umístili tento druh do série Herrerae spolu s Mammillaria sanchez-mejoradae a Mammillaria roemeri. Podle informací Miloslava Hájka, ale i tyto rostliny nakonec vytlačují plody ven jako M. lasiacantha. Možná je to dáno napitím rostliny. Nakonec to s tou příbuzností k M. romerae a sanchez-mejoradae není stále tak jisté a příbuznost bude možná ještě předmětem zkoumání.

Prvotní popis mluví o dvou populacích s poměrně malým počtem. Typová lokalita se nachází v Municipio Villa de Cos, Zacatecas, u zmiňované vesničky Vista Hermosa, nebo Puerto Madero, další dvě asi 60 km východně v Municipio Mazapil.

Ani pro české kaktusáře není tato rostlina zcela neznámá. Ještě než v roce 2014 vyšel popis M. hermosana, skupina ve složení Jiří Valoušek, Roman Čermák a Zdeněk Vaško našli tuto malou mamilárii poblíž osady La Abundancia (Obr. 9) a Carril El Fresno (Obr. 11). Tato rostlina byla zprvu přiřazována k M. gasseriana. Diskuze na toto téma se oživila v roce 2012 na plzeňském fóru. V roce 2013 navštívila lokalitu další česká skupina a v té době se již začala tato rostlina šířit i do našich sbírek pod označením VZD 1181 El Encino (Obr. 13 – 20). Tato lokalita se nachází asi 20 km severozápadně od Vista Hermosa. Později byly ovšem nalezeny další místa, např. u San Felipe. Plzeňská výprava pak posunula hranice ještě severněji až k Felipe Carrilo Puerto (Obr. 7 a 8). Z výše uvedený informací vyplývá, že se jedná o druh rozšířený na poměrně velkém území. Dá se předpokládat, že budou existovat i další místa.

     Jedná se o malé rostliny dorůstající průměru max. 3,5 cm. Charakteristické jsou její pektinátní trny, který chrání rostlinky před ostrým sluncem a v zimě naopak před mrazem. Velmi atraktivní jsou bílé květy se středovým růžovým proužkem. Kvete brzo z jara. V době sucha se obtížně hledá, jelikož se zatahuje do země, někdy i pod úroveň terénu. To potvrzují i informace další české skupiny z května 2017, kdy na původní lokalitě u La Abundancia a El Encino nenašli jedinou rostlinu. To by byla ovšem ta lepší zpráva, druhou možností je, že rostliny někdo vysbíral.

     Mammillaria hermosana se zatím řadí v našich sbírkách spíše mezi ty vzácnější. Slovo “hermosana“ je odvozeno podle nedaleké vesničky Vista Hermosa. Znamená rovněž v překladu – hezká, pěkná, krásná. Vzácnost je ovlivněna zejména nedostupností semínek. Jsou asi 1 mm velká a dobře ukrytá v těle rostliny. Dostat se k nim není úplně snadné, a pokud se to povede, není jich moc. Musíme být přitom velmi opatrní, abychom nepoškodili rostlinku. Klíčivost je poměrně dobrá, rozhodně lepší než např. u M. theresae. Rostlinky dobře rostou na vlastních kořenech, přestože původní zdroje tvrdily, že M. schrottii je obtížně pěstovatelný druh. Pro rychle namnožení je vhodné roubování, např. na Peresiopis, kde rychle narůstá a odnožuje. 

   Obr01

Obr. 1: Echinomastu unguispinus v. laui, Hernández, San Luis Potosí (foto H. Sikora)

 

Obr02

Obr. 2: Pohled na krajinu výskytu Mammillaria hermosana, Zacatecas (foto J. Musil)

  

Obr03

Obr. 3: Mammillaria hermosana, El Encino, Zacatecas (foto H. Sikora)

 

Obr04

Obr. 4: Mammillaria hermosana, El Encino, Zacatecas (foto H. Sikora)

 

Obr05

Obr. 5: Thelocactus hexaedrophorus, Felipe Carrillo Puerto, Zacatecas (foto H. Sikora)

 

Obr06

Obr. 6: Echinocactus horizothalonius, Felipe Carrillo Puerto, Zacatecas (foto H. Sikora)

 

Obr07

Obr. 7: Mammillaria hermosana, Felipe Carrillo Puerto, Zacatecas (foto J. Musil)

 

Obr08

Obr. 8: Mammillaria hermosana, Felipe Carrillo Puerto, Zacatecas + mexické peso, Zacatecas (foto H. Sikora)

 

Obr09

Obr. 9: Mammillaria hermosana JV 216, La Abundancia, Zacatecas (foto J. Valoušek)

 

Obr10

Obr. 10: Echinocactus horizothalonius JV 215, La Abundancia, Zacatecas (foto J. Valoušek)

 

Obr11

Obr. 11: Mammillaria hermosana, Carril El Fresno JV 214, Zacatecas (foto J. Valoušek)

 

Obr12

Obr. 12: Echinocactus horizothalonius JV 213, Carril El Fresno, Zacatecas (foto J. Valoušek)

 

Obr13

Obr. 13: Mammillaria hermosana VZD 1181 (foto Z. Vaško)

 

Obr14

Obr. 14: Mammillaria hermosana VZD 1181 (foto Z. Vaško)

 

Obr15

Obr. 15: Mammillaria hermosana VZD 1181 (foto Z. Vaško)

 

Obr16

Obr. 16: Mammillaria hermosana VZD 1181 (foto Z. Vaško)

 

Obr17

Obr. 17: Mammillaria hermosana VZD 1181 (foto Z. Vaško)

 

Obr18

Obr. 18: Mammillaria hermosana VZD 1181 (foto Z. Vaško)

 

Obr19

Obr. 19: Mammillaria hermosana VZD 1181 (foto Z. Vaško)

 

Obr20

Obr. 20: Mammillaria hermosana VZD 1181 (foto M. Hájek)

 

Poděkování: Na závěr bych chtěl poděkovat Jiřímu Valouškovi, Zdeňku Vaško, Miloslavu Hájkovi a Jiřímu Musilovi za poskytnuté fotografie a informace k článku.

Zdroj:

  1. Linzen, Hoeve & Mart.-Aval.“Mammillaria hermosana spec. nov. - ein neues Mitglied der Reihe Herrerae Lüthy (Mammillaria hermosana spec. nov. - a new member of series Herrerae Lüthy)”, Mitteilungsblatt des Arbeitskreises für Mammillarienfreunde, 38, 1/2014.
  2. Mammillaria hermosana”, Mammillaria of the Month, 09/2014 http://www.mammillaria.net/index.php/mamm-info/14-mamm-of-the-month
  3. "Mammillaria hermosana", 14 Nov. 2005, 05 Mar 2018. http://www.llifle.com/Encyclopedia/CACTI/Family/Cactaceae/32495/Mammillaria_hermosana
  4. J. Valoušek. “Mammillaria hermosana”. Fórum, KK Plzeň, 1/3/2012. http://kkplzen.eu/
   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.