Na zadní straně našeho klubového zpravodaje č. 5/2010 byla uveřejněna fotografie jedné z forem velice variabilního Gymnocalycium spegazzini a dnes si můžete na titulní straně zpravodaje prohlédnout další krásný typ rostliny stejného druhu.

Na rozdíl od minule představené malé rostliny s ne příliš hustým otrněním nyní můžete obdivovat „opancéřovanou“ robustní kytku, která je označována jako varieta punillense.

 

G_spegazzinii

 

Tyto rostliny jsme nacházeli cestou z vinařského centra Cafayete do městečka Cachi v severoargentinské provincii Salta. Fotografie byla pořízena u vesnice El Carmen. Zde dorůstají spegouši úctyhodných rozměrů, místy bylo možné najít rostliny o průměru až 25 cm s výškou 35 cm. Rostou zde společně s také nádherně otrněnými Acanthocalycium thionanthum. Ve vyprahlé kamenité krajině vyhledávají kaktusy řídký stín pod trnitými keříky. Bohužel keříky slouží místním obyvatelům jako palivo a tak gymna přichází o svoji přirozenou ochranu a trpí pak na úpalu, kde často hynou. Nenašli jsme zde žádný dorost a tak se zdá, že tato lokalita postupně vymírá.

Vyčerpávajícím způsobem informuje o výskytu a vzhledu jednotlivých variet a forem Gymnocalycium spegazzinii pan Josef Odehnal ve Speciálu časopisu Kaktusy ročník 2008.

Fotografie na titulní a zadní straně minulé číslo zpravodaje č.1/2011 byly věnované nádherné mexické rostlině Echinocactus horizonthalonius. Nyní můžete obdivovat na titulní straně zpravodaje naprosto nepříbuznou rostlinu z jihoamerické Argentiny Gymnocalycium spegazzinii. I když mnozí mexikofilové opovrhují gymnokalicii, myslím, že tohle gymno se horizontíkům vyrovná, navíc se podstatně lépe udržuje v kultuře a nemusí se roubovat. Spegouš je prostě takovej jihoamerickej horizontík.

   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.