Když jsme při naší argentinské expedici za kaktusy v roce 2009 sjeli serpentinami Cuesta del Portezuelo do širokého údolí Valle de Catamarca, navrhl Milan Kůrka zastavit a prohledat okolní terén. Hned za krajnicí silnice začínala neproniknutelná pichlavá houština.

Jedinou cestou, kudy se do ní dalo proniknout bylo vyschlé koryto potoka. Prodrali jsme se pár desítek metrů dovnitř a opravdu zde nalezli pod keři ploše kulovité kaktusy. Nečekal bych zde žádné sukulenty a tak jsem byl mile překvapen výskytem velkých plochých šedozelených gymen. Milan je určil jako Gymnocalycium riojense – occultum. Při průměru 15 cm vyčnívala temena maximálně 5 cm nad okolní terén. V době olistění keřů musely být v naprostém stínu a přesto se nevytahují za světlem, asi jsou zde dřeviny velkou část roku opadané. Při náruživém hledání dalších a dalších ještě hezčích gymen jsme se nepozorovaně vzdalovali od silnice. Cesta zpět k autu pak byla velice strastiplná a odnesli jsme si odtud spoustu škrábanců, ale stálo to za to.

 

g_riojense-occultum

 

Lokalitu s výskytem G. occultum jsem na základě naší cestovní kroniky nazval podle nejbližšího městečka Tres Puentes. Dodatečně jsem zjistil, že stejné označení mají rostliny s Piltzovým polním číslem P 131. Semena nabízel v naší klubové akci semen Jirka Musil, určitě mu ještě nějaká semínka zbyla.

 

19.11.2010, Kuták

 

Gymnocalycium occultum, aneb pár poznámek navíc

Gymnocalycium occultum patří do širšího okruhu nádherných rostlin Gymnocalycium riojense a stejně tak jako jeho příbuzní se stává s přibývajícím věkem opravdovým šperkem sbírky. Kluci nalezli rostliny v oblasti v okolí Tres Puentes, odkud je uváděn výskyt G.occultum nejčastěji, sběry rostlin jsou uváděny ale i na dalších lokalitách jako je Sierra Ambato (P131a, GN 93-728/2122 ) Miraflores (VS132,LF76, Tom 126/1, JO 860.03, JS196) i mimo Catamarca ( La Rioja BO 138). Otázkou ovšem je , zda se jedná stále o G. occultum či o další formy G. riojense. Upřímně je dost obtížné se v tom vyznat a možná i nesprávné se snažit rostliny příliš škatulkovat do jmen pro velkou variabilitu rostlin a stanovištních forem, ale to platí obšírněji o G.riojense. Já sám mám ve sbírce rostliny označené jako G.occultum původem od Tres Puentes -P131 a od Miraflores - JS196 ( tyto rostliny mám vypěstované ze semínek od pana Sladkovského z jeho cesty do Argentiny někdy před 10 lety ) a jsou to rostliny opravdu krásné.

Stejně jako kluci už i Frič uváděl výskyt těchto rostlin výhradně pod keři ( Frič uváděl keře „charilla“ - viz Lovec kaktusů str. 227). Z toho vyplývá, že rostliny jsou po určitou vegetační dobu ve značném stínu. Je zde tedy zdánlivý předpoklad, že nejlépe budou tyto rostliny prosperovat schované někde ve stinném  koutě skleníku. Z vlastní zkušenosti bych to ale moc nedoporučoval. Samozřejmě jako většina gymnocalycií ani tato gymna nechtějí přímý úpal, ale pokud chceme mít rostliny ploché a hlavně úžasně bronzově vybarvené , je potřeba jim dopřát určitou dávku nejlépe rozptýleného slunečního světla a hodně vzduchu. Rostliny pak rostou sice pomalu , ale o to jsou krásnější. A o to hlavně jde.

Se zálivkou si nemusíme nijak moc lámat hlavu a při dodržení základních pěstitelských principů rostliny bez problémů prosperují a kvetou. Takže se nebojte si nějakou kytičku z okruhu G. riojense pořídit, určitě tyhle kytky stojí za to!

 

27.12.2010, Musil

   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.