Gymnocalycium spegazzinii je dobře známý druh, hojně se vyskytující nejen ve své domovině, ale i v našich sbírkách. Dílem k tomu přispívá atraktivní vzhled, dílem doba, kterou měl tento druh na proniknutí do našich sbírek. Popsán byl již roku 1905 jako Echinocactus loricatus. Vyskytuje se opravdu hojně na obrovské ploše v severní Argentině v provinciích Catamarca a Salta. Roste v rozmanitých přírodních podmínkách, v různých nadmořských výškách a ve zcela rozdílných půdních typech: od sypkého bílého písku až po břidlicovou skálu.

 

Gymnocalycium spegazzinii

 

S rozmanitostí podmínek souvisí i variabilita tohoto druhu na jednotlivých nalezištích. Někde najdete rostliny ploché až splývající s terénem, jinde spíše kulovité až do sloupku. Také otrnění se liší podle oblasti a naleziště od „fádních“ kytek až po ty žádané poctivě vytrněné „punillense“. A samozřejmě se liší i rozměry rostlin v jednotlivých oblastech výskytu. Tato variabilita je dobře vidět v pěkně zpracovaném speciálu číslo 3 časopisu Kaktusy v roce 2006. Autoři Josef Odehnal a Tomáš Kulhánek rozdělili areál výskytu do jednotlivých oblastí podle charakteristických znaků převládajících v populaci.

Zajímavou oblastí je zejména oblast Pampa de Tintin, konkrétně její východní část u Cachipampa (východně od národního parku Los Cardónes). Na rozdíl od ostatních mě známých nalezišť, kde Gymnocalycium spegazzinii roste v údolních náplavech písku až oblázků, zde rostou na břidlicových (?) skalách, které jsou součástí výběžku horského hřebenu, jenž se svým okrajem zakousnul do náhorní plošiny. Rostliny na této lokalitě jsou v rámci druhu opravdovými miniaturami. Zajímavé bude porovnání velikosti květuschopných rostlin s dalšími z jiných lokalit v jednotných podmínkách ve sbírkách. Na snímku na zadní straně obálky je sice rostlina rostoucí v kapse skály naplněné navátýn prachem a úlomky, nicméně tato fotka je zde pro ukázku velikosti již kvetoucích jedinců – viz plod. Další jedinci (výskyt je zde oproti jiným oblastem řídký) často rostou přímo ve spárách plochých míst skalního masivu. Když si odmyslíte plod, nepřipomíná vám tato rostlina Echinocactus horizonthalonius? Možná ano, takže vězte, že existuje jméno z Fričovy dílny Gymnocalycium horizonthalonium pro rostliny podobné tomuto echinokaktusu. Ono je vůbec Gymnocalycium spegazzinii takový Echinocactus horizonthalonius jižní Ameriky. Ale podstatně lépe se ve sbírkách pěstuje.

   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.