Je více rostlin které jsou typické pro poušť Coahuila. Nejoblíbenější je však dnes Echinocactus  horizonthalonius. Projevuje se v posledním desetiletí pěstitelský paradox: zatímco ve sbírkách se uvedený druh řadí mezi nejvíce ceněné, výjimečné a vzácné, při cestách po severním Mexiku se jedná o rostlinu naprosto běžnou, až fádní. Zkrátka roste naprosto všude a je velmi uniformní.

Samozřejmě jsou zde výjimky. Je to třeba jižní forma – například od křižovatky El Huizache – rostliny zde jsou řídce otrněné silnými a krátkými trny, dále sloupkovitě rostoucí E. horizonthalonius var. nicholii z Arizony, nádherně vytrněné formy ze západní části areálu výskytu z Duranga. Nelze opomenout bíle kvetoucí E. horizonthalonius  var. šubikii, který roste u La Soledad ve státe Nuevo Leon. Tato varianta na rozdíl od všech ostatních kvete bíle. Není to však jediná odlišující vlastnost – rostliny kvetou mnohem dříve a je možno je odlišit i podle habitu v době, kdy nekvetou. A to i jako menší rostliny.

Z výčtu je zřejmé, že areál výskytu je jeden z největších mezi kaktusy vůbec.Větší areál má snad jen Neolloydia conoidea. Zkrátka kaktusáři  připadají na nalezišti „horizontíci“ jeden jako druhý a tak jim nevěnuje moc  pozornost. Občas na cestách po Mexiku  je možno spatřit jev, kdy centrální trny E. horizonthalonius srůstají a vypadají jako trny u Ferocactus latispinus. Semenáčky z takovéto rostliny však po výsevu tuto vlastnost nezachovaly.

Jinak se chová uvedený druh v kultuře. Vzhledem k tomu, že semenáčky jsou choulostivé a rostou nechutně pomalu, přistupujeme ve sklenících k roubování. Jako optimální podložka se jeví Eriocereus jusbertii. Tato podložka má zvláštní vlastnost, že vystupňuje vlastnosti trnů. Dlouhé trny dělá delšími, hustšími. Zvýrazňuje jejich mohutnost i barevnost. Takto vznikají rostliny mnohem hezčí, než v přírodě. Tato vlastnost je v rozporu se  snahou pěstitelů kaktusů, kteří se snaží vypěstovat rostliny co možná nejpodobnější těm v přírodě. Výběrem v následných generacích se populace stává rychle kultivary.

 

horizonthalonius_cl

 

Ve sklenících tak vznikají rozsáhlé kolekce nádherných rostlin, kde jednotlivé stanovištní formy po naroubování na E. jusbertii vykazují velké odlišnosti, zejména ve vytrnění. Tomuto napomáhá i snaha obchodníků, kteří využívají vysoké poptávky a nabízejí mnohdy tatáž semena, jen pojmenovaná po různých osadách, které jsou vzdáleny mnohdy jen několik málo kilometrů.

Obtížnost další kultury spočívá také v tom, že rostliny uvedeného druhu vykvétají postupně a tak je těžké získat semena z následných generací. Nechovají se tedy jako astrofyta.

Kultura E. horizonthalonius není obtížná, čerstvá semena dobře klíčí. Doporučuji brzo naroubovat a po velikosti roubu ca 2 – 3 cm roubování předělat  na silný E. jusbertii. Vznikne tak větší srůst, který už je pak trvalý. Je možné použít jako podložku i jiné druhy, které používáme pro kaktusy (třeba Trichocereus pasacana), ale pak přijdeme o výše popsanou výhodu, kdy podložka již tak nepodporuje extrémní vytrnění.

Rostliny E. horizonthalonius se vyznačují nádherným barevným otrněním, které kontrastuje s modro – šedou epidermis. Vznikne tak perla mezi kaktusy, což podtrhne květ v barvě růžové až fialové. Rostliny E. horizonthalonius rozhodně doporučuji zařadit do sbírky.

   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.