Dne 16. března 2024 byl zveřejněn nový Zpravodaj Klubu kaktusářů Plzeň 2/2024

   
Vítejte, host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
Vše o kaktusech - pěstování, systematika, množení, aranžování a v neposlední řadě obdivování.

Téma:

Re: Eriosyce - systém Kattermann 31. led 2012 19:06 #10022

  • Juraj
  • Offline
  • Pokročilý
  • Pokročilý
  • Příspěvky: 181
  • Obdržená poděkování 402
Tak pridávam foto Eriosyce aurata, Rio Hurtado


Poděkovali: Mamlas, jvinar, Jara, Rozkošné Kaktusy

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Eriosyce - systém Kattermann 31. led 2012 18:43 #10013

  • ILPAZK
  • Avatar uživatele ILPAZK Autor tématu
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 924
  • Obdržená poděkování 493
Po dlouhém zvažování jsem se rozhodl otevřít nové téma, které mi tu (částečně) chybí. Je hodně krásných kaktusů na internetu i ve sbírkách. Tamtéž je i hodně zajímavých kaktusů. Ale přestože Eriosyce v pojetí Kattermann (t.j. vč. rodů Chileorebutia, Delaetia, Horridocactus, Islaya, Neochilenia, Neoporteria, Pyrrhocactus, Rodentiophila a Thelocephala) patří bezesporu k oběma skupinám, nic moc o nich nenajdete. V knihách většinou stručná zmínka, že se obtížně pěstují (což už dnes není tak docela pravda), jedna fotka z terénu a zmínka o zmateném názvosloví a šup na další rod. Protože mi tyto rostliny učarovaly, rozhodl jsem se předložit toto téma mimo jiné i zde k diskusi. Ne pro potřebu někoho poučit, ale z touhy sám se o nich více dozvědět. Není přeci možné, aby ve sbírkách zcela chyběly!
Už několik měsíců se zabývám analýzou výskytu těchto rostlin v přírodě. Doufám, že mi to pomůže z jejich výskytu pochopit jejich vzhledovou rozmanitost a z ní plynoucí názvoslovný slušně řečeno nelad. Takže začnu právě analýzou výskytu a to druhu nejrozšířenějšího - Eriosyce aurata. Vyskytuje se na velké ploše v mnoha formách. Souhrnná mapka to znázorňuje takto:


Uploaded with ImageShack.us

Trochu nepřehledné, že ano. Bohužel nelze fórum propojit s Google Earth, tak si to alespoň rozložíme. Jednak je to základní forma - Eriosyce aurata aurata (žluté značky):


Uploaded with ImageShack.us

Dále formy této základní variety:
1) Eriosyce aurata algarrobensis:


Uploaded with ImageShack.us

2) Eriosyce aurata ausseliana


Uploaded with ImageShack.us

3) Eriosyce aurata ceratistes


Uploaded with ImageShack.us

4) Eriosyce aurata lampampaensis


Uploaded with ImageShack.us

a dále uznané variety základního druhu:

5) Eriosyce aurata ihotzkyanae


Uploaded with ImageShack.us

6) Eriosyce aurata spinibarbis


Uploaded with ImageShack.us

Tak, teď je to snad přehlednější. Jména, která mají na konci &, obsahují více polních čísel z jednoho místa, mimo aplikaci Google Earth to však není vidět. Už se těším na Vaše připomínky, určitě jsem některá naleziště nezachytil (rád doplním ta, co mi unikla) či je tu velký prostor k diskusi o jejich pěstování. Možná máte někteří k dispozici fotky rostlin, jejichž polní čísla či místa výskytu jsou na mapách výše. Nemohli byste je sem dát pro ilustraci?
Pavel
Poděkovali: Rozkošné Kaktusy

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od ILPAZK. Důvod: aktualizace
Vygenerováno za 0.230 sekund
Powered by Kunena fórum
   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.