Výytava KK Plzeň se koná 8-12.6.2024 v Plzni na prostranství U Zvonu Pozvánka ZDE

Dne 10. května 2024 byl zveřejněn nový Zpravodaj Klubu kaktusářů Plzeň 3/2024

   
Vítejte, host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
Pěstování kaktusů a sukulentů - jak na to, výměna zkušeností a poznatků.
  • Strana:
  • 1

Téma:

Kompozície – Estetika - Aranžovanie 06. kvě 2024 21:03 #77347

  • jageno
  • Avatar uživatele jageno
  • Offline
  • Expert
  • Expert
  • Příspěvky: 447
  • Obdržená poděkování 1834
Trochu mi to navozuje dojem, že když už se kaktus nebo sukulent pořádně rozroste v misce, celé to působí přirozeněji a hezčeji. Ta Mam. lenta je skvostná (možná je to tím, že mi připadá krásná i bez misky). Naopak Epitelanty v červeném štěrku ...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Kompozície – Estetika - Aranžovanie 06. kvě 2024 14:34 #77345

  • Láďa
  • Avatar uživatele Láďa
  • Offline
  • Expert
  • Expert
  • Příspěvky: 340
  • Obdržená poděkování 1862
 
Přílohy:
Poděkovali: Jirka, pavelp, martin5791, Sedmi, Ortegocactus

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Kompozície – Estetika - Aranžovanie 05. kvě 2024 23:54 #77344

  • Láďa
  • Avatar uživatele Láďa
  • Offline
  • Expert
  • Expert
  • Příspěvky: 340
  • Obdržená poděkování 1862
Prostor se při takovém stylu pěstování a prezentace rostlin nepříjemně rychle zaplňuje, to je daň za preferování estetiky. 
Přílohy:
Poděkovali: Jirka, Jara, martin5791, Sedmi, Ortegocactus

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Kompozície – Estetika - Aranžovanie 05. kvě 2024 23:42 #77343

  • Láďa
  • Avatar uživatele Láďa
  • Offline
  • Expert
  • Expert
  • Příspěvky: 340
  • Obdržená poděkování 1862
Ortegocactus: Některé kompozice jsou moc pěkné. Například ty Avonie. S Jirkou souhlasím ohledně kaktusů - nakombinovat kaktus s vhodnou miskou je mnohem těžší, než u sukulentů. V našich podmínkách tohle bude ještě dlouho zábava hodně minoritní, ale záleží na osobních preferencích každého pěstitele a je dobře, že už i tady se tenhle styl pěstování objevuje.
Přílohy:
Poděkovali: Jara, pavelp, martin5791, Vead, Ortegocactus

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od Láďa.

Kompozície – Estetika - Aranžovanie 30. dub 2024 14:33 #77331

  • Jirka
  • Avatar uživatele Jirka
  • Offline
  • Moderátor
  • Moderátor
  • Příspěvky: 1278
  • Obdržená poděkování 4048
Hele,nic proti tomu,je to ale úplně jiná liga a pohled na věc,třeba ta hybridní aloe v tom vypadá bezvadně,i další sukulenty by v tom vypadaly náramně, u kaktusů o tom ale nejsem vůbec přesvědčen, tady mi to připadá kýčovité, nevím proč..... Je to ale o estetice a jednotlivých kusech krásných rostlin, které mám na parapetu či zimní zahradě o desítkách jedinců, každý kus obdivuji zvlášť jako třeba bonsaje na zídkách.
Dost často jsou ty misky hezčí než ty rostliny v nich, jejich cena a dostupnost asi taky bude trochu problém..
  Není to ale nic pro "běžný chov",  jak je většina z nás zvyklá, skleníky a pařeniště napráskané stovkami a tisíci kytek..držím palce..
Poděkovali: karjan, cykas, Láďa, belinda, peri, Štefan, PetrS, Sedmi, Ortegocactus

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Kompozície – Estetika - Aranžovanie 29. dub 2024 19:52 #77329

  • Ortegocactus
  • Avatar uživatele Ortegocactus Autor tématu
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
  • Příspěvky: 35
  • Obdržená poděkování 63
Copiapoa gigantea var. Haseltoniana
 
 
Agave Victoriae Reginae mediopicta
 
Astrophytum capricorne
 
Copiapoa cinerea
 
 
Aloe hybrid
 
Turbinicarpus lophophoroides RS626
 
 
Ferocactus hamatacanthus?
 
Přílohy:
Poděkovali: josska, Láďa, Jirka, dodo, pavelp, Štefan, martin5791, zabzakus, Host, Makku

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Kompozície – Estetika - Aranžovanie 29. dub 2024 19:47 #77328

  • Ortegocactus
  • Avatar uživatele Ortegocactus Autor tématu
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
  • Příspěvky: 35
  • Obdržená poděkování 63
Sulcorebutia rauschii Apple Green    Agave albopilosa  Euphorbia meloformis variegata    Anacampseros alstonii      Ferocactus horidus brevispinus    Euphorbia suzane  Sulcorebutia rauschii violacidermis      
Přílohy:
Poděkovali: josska, Láďa, Jirka, Jara, pavelp, Štefan, Host, Sedmi, Makku, Market, Beny, Pav2

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Kompozície – Estetika - Aranžovanie 29. dub 2024 19:38 #77327

  • Ortegocactus
  • Avatar uživatele Ortegocactus Autor tématu
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
  • Příspěvky: 35
  • Obdržená poděkování 63
Podobnú tému som nenašiel, tak skúsim založiť novú. Toto sú moje prvé pokusy o kompozície a aranžovanie. Ako inšpiráciou mi boli pestovatelia z Ameriky. Výstavy, kde je zvykom, že rastliny sú zasadené do keramických misiek, substrát zakrýva dekoratívny štrk a okolo rastliny sú poukladané kamene (ak je rastlina zasadená v miske kde je na kamene miesto). Porota následne hodnotí celkový vzhľad. Takou najznámejšou výstavou je Inter-City Cactus & Succulent Show Los Angeles.   
 
www.intercityshow.com/Inter-City%20gallery.pdf stovky fotiek rastlín z tejto výstavy

Okrem rastliny a substrátu potrebujeme na kompozíciu misku, štrk, kamene

MISKA
: Veľmi sa mi páčia misky s popraskaným efektom.

Navodzujú pocit suchej zeme, typickým pre biotop kaktusov a neodvádzajú pozornosť od rastliny ako napr. pestrofarebné misky. Tie moje som kúpil od bonsaj centrum Libčany www.mojabonsai.sk/uvodna-strana/ Alebo od Belgičana- Ferusceramics ferusceramics.com/ ktorý vytvára misky špeciálne pre kaktusy a sukulenty. To je ďalší dôvod prečo sa mi páčia tieto ručne robené misky, každá je iná je originál. Je to zručná remeselná práca, ktorú rád podporím.
KAMENE: Zohnať v prírode pekné, zaujímavé kamene nie je problém. Bývam blízko Malých Karpát ktoré sú známe svojou baníckou históriou. Dodnes sa tu ťažia horniny v kameňolomoch. Dobre poslúžia napr. bývalé lomy, bane.
 
 
Bývalí lom. Nachádza sa na turistickej trase medzi vodnou nádržou Buková a Plaveckým Petrom.
Problém hornín je ten, že niektoré menia pH pôdy. Väčšina kaktusov akceptuje neutrálne pH, ale preferuje mierne kyslejšie. Niektoré horniny vytvárajú kyslé, niektoré zásadité pH. Preto si treba pred použitím horniny, ktorú chceme použiť zistiť, či je vhodná k danej rastline.
Samozrejme, ideálne je použiť horniny z  biotopu danej rastliny.
Pre tých ktorým sa nechce zaoberať geológiou  sú kamene, ktoré sa dajú kúpiť v akvaristike. Tieto druhy kameňov sú špeciálne vyberané na akvaristiku, pretože nemenia parametre vody. Teda, pre naše účely ani parametre pôdy.
 
ŠTRK: štrky, drte, piesky- sa dajú rovnako ako kamene kúpiť v akvaristike alebo piesky v teraristike. Výhoda je, že sa dajú kúpiť aj malé balenia 2kg. Tieto štrky tiež nemenia parametre pH. Na štrk používam aj veľké kamene ktoré rozbíjam na menšie kúsky. Hľadám štrky ktoré nemajú hladký okrúhly tvar –riečne
 
 
 
Tip: kamene  a štrky pred použitím do misky vždy vyčistiť, prepláchnuť.
Tip: Veľké kamene rozbíjam tak, že kameň zabalím do handry, pár krát pobúcham kladivom. Následne preosievam podľa toho akú frakciu potrebujem


 
Přílohy:
Poděkovali: Láďa, pavelp, Štefan, Host, Sedmi, Market, Beny, Pav2

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Strana:
  • 1
Vygenerováno za 0.237 sekund
Powered by Kunena fórum
   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.