Dne 16. března 2024 byl zveřejněn nový Zpravodaj Klubu kaktusářů Plzeň 2/2024

   
Vítejte, host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
Pěstování kaktusů a sukulentů - jak na to, výměna zkušeností a poznatků.
  • Strana:
  • 1

Téma:

Nové přírůstky - pomůžete prosím? :-) 28. dub 2020 19:42 #68299

  • Štefan
  • Avatar uživatele Štefan
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 731
  • Obdržená poděkování 4090
Ten druhý je Echinopsis, možná eyriesii anebo spíše trochu hybridní. Pro zakořeňování odnoží platí již popsané - čekací kořínky by se měly objevit relativně rychle, pak je možno zasadit. Na některých už kořínky máte, ty můžete zasadit po zaschnutí ran po odloupnutí od matečné rostliny - po pár dnech. Ať se Vám daří.
Poděkovali: peri, Jižan, 10ník, Zuzi

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od Štefan.

Nové přírůstky - pomůžete prosím? :-) 28. dub 2020 19:31 #68298

  • Zuzi
  • Autor tématu
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
  • Nadšenec:-)
  • Příspěvky: 4
  • Obdržená poděkování 17
Štefane,

moc Vám děkuji za rady, rozhodla jsem se zůstat u stávající podoby a kaktusy neseřezávat, přeci jen jsem ráda, že se ke mě dostaly tak letité velké kousky (i když se za ta léta začaly ubírat do různých světových stran :lol: ), tak vymyslím i nějaký ten podpůrný systém... Líbí se mi myšlenka, že je zachráním a postarám se o ně, když už je předchozí majitel vlastnil až do své poslední chvíle :( Pokud ještě mohu, zeptala bych se na ten druhý kaktus. Dle internetu mi to připadá jako Ferocactus Glaucescens inermis - jsem laik, takže odhaduji dle foto. Ale jistá si tedy nejsem vůbec:-) Už mám druhý takový a stále nad tím dumám:-) Ten velký se mi dostal do rukou i s početnou úrodou odnoží, co z něj vyrůstaly (většina z nich už měla vlastní kořínky, i když stále rostly z kaktusu). Tyto odnože předpokládám, že mohu nechat odstraněné pár dní bez zasazení a pak je zasadit a také min. dva týdny nezalévat? Díky moc a přeji pěkný den, Zuzka



Přílohy:
Poděkovali: Štefan

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od Zuzi. Důvod: Přidání foto

Nové přírůstky - pomůžete prosím? :-) 26. dub 2020 15:46 #68252

  • Štefan
  • Avatar uživatele Štefan
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 731
  • Obdržená poděkování 4090
S přesazením teď by neměl být problém, použít se dá kupovaný substrát anebo vlastní namíchaný. Máte těch kaktusů víc, v něčem rostou, zdá se, že jim to prospívá, tak klidně použijte tento substrát.

Já bych je vyklopil z nynějšího, očistil kořeny, nechal pár dnů oschnout a pak bych je zasadil do zcela suchého substrátu a nechal někde v teple v polostínu tak 2, lépe 3 týdny, pak bych teprve zalil. S tou mammillárií (větší) bude možná trochu problém se stabilitou - bude třeba vymyslet nějaký přechodný podpůrný systém, než prokoření, taky do květníku bych přidal na dno větší vrstvu hrubší štěrkové drenáže - opět kvůli stabilitě.

Druhou možností je mammillárii seříznout a nechat znovu zakořenit. Jaro je k tomu obzvláště vhodná doba. Seříznul bych jí někde v polovině - řez upravil do tvaru tupého kužele a postavil do nějakého květníku či jiné nádoby na vrstvu suchého písku případně papíru, než pustí čekací kořeny - což by mělo trvat pár týdnů. Opět umístit do polostínu a tepla.
Spodek se dá vyhodit anebo z něho udělat mateční rostlinu - t.j. nechat obrazit a odebírat a zakořeňovat odnože. Anebo seříznout spodek ještě níže (kvůli estetice), odnože neodebírat a mít druhou vícehlavou rostlinu.
Poděkovali: Zuzi

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od Štefan.

Nové přírůstky - pomůžete prosím? :-) 26. dub 2020 13:46 #68249

  • Zuzi
  • Autor tématu
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
  • Nadšenec:-)
  • Příspěvky: 4
  • Obdržená poděkování 17
Zdravím všechny, už nějaký ten pátek se s radostí věnuji kaktusům a baví mě to. Nejsem odborník, ale snažím se pochytit co se dá a ráda bych se začala kaktusům věnovat více než doteď. Ovšem dnes přišel den, kdy bych chtěla poprosit o rady, protože to vypadá na "vyšší dívčí" :lol: Dostala jsem dnes darem dva nádherné letité kaktusy od mého známého, který k nim vztah nemá a zůstaly mu v bytě po původním správci chalupy. Původní správce kaktusář nebyl, měl oba celoročně desítky let na okenním parapetu a zaléval kdy si vzpomněl. Žádné zimování apod.
Já bych jim ovšem ráda dala maximální péči, netroufnu si ale bez pořádné rady. Proto se obracím sem, snad se najde někdo ochotný a dobře poradí:-) Základy pěstování znám, ale ráda bych se dozvěděla, zda nyní mohu oba kaktusy přesadit, kor když starší dáma mamilárka začíná kvést?:-) Zda mohu použít klasický kupovaný kaktusový substrát z obchodu co tu mám nebo raději zvolit míchaný přímo od pěstitele? Co byste celkově teď doporučili prosím? Plánuji menší skleník na plochou střechu chalupy, kam mám dobrý přístup. Moje kaktusy se totiž už na dvě okna co mám nevejdou a nějak se ta sbírka nepochopitelně nekontrolovaně "sama" rozšiřuje :lol: :lol: :lol: Přikládám i foto své sbírky B) Díky moc za rady, budu Vám moc vděčná. Díky, Zuzka



Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od Zuzi. Důvod: Přidání foto
  • Strana:
  • 1
Vygenerováno za 0.175 sekund
Powered by Kunena fórum
   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.