Dne 16. března 2024 byl zveřejněn nový Zpravodaj Klubu kaktusářů Plzeň 2/2024

   
Vítejte, host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
Vše o kaktusech - pěstování, systematika, množení, aranžování a v neposlední řadě obdivování.

Téma:

Re: A co takhle Thelocactusy 02. úno 2011 17:58 #567

  • jvinar
  • Avatar uživatele jvinar Autor tématu
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 658
  • Obdržená poděkování 940
Filipe rostlinu o které je řeč popsal v roce 1923 Klein jako thelocactus bueckii. /čti bikí/ jako typovou localitu uvedl Mexiko bez blžšího určení. Roste na jihu Nuevo Leon např.blízko San Roberto, Aramberii, Dr Aroyo. V podstatě je jedno nám a především těm kytkám jak jim kdo říká, hlavně že si rozumíme. Já tedy budu i nadále používat platné jméno.

jo a ještě k té velikosti...snad by v přírodě mohly vyjímečně mít až 30 cm. No to musí bejt bomba.
Normál je 15-18cm.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od jvinar.

Re: A co takhle Thelocactusy 02. úno 2011 16:45 #566

  • Filip Jelínek
  • Avatar uživatele Filip Jelínek
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2726
  • Obdržená poděkování 5473
Můžu jen potvrdit, že Thelocactus buekii se v mých podmínkách nikam nežene a považuju ho za jednoho z kverulantů v rámci rodu.

Barva epidermis rostlin podle toho co vdím u sebe je fakt vrozená a taky mám červený kytky a vedle nich zelený z jiný lokality.

Taky přispěju jedním obrázkem T. buekii aby si oko přišlo na svoje.



Mimochodem, mám takovej dotaz.

Jsou tu dvě jména pro totéž v oběhu :arrow: Thelocactus bueckii a Thelocactus buekii. Má někdo představu, co je lepší používat a proč? Já sem si myslel, že bueckii je neplatný jméno, ale fakt nemám představu jaká taxonomická peripetie za tim je, takže nemá někdo tucha jak to s tim je?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od Filip Jelínek.

Re: A co takhle Thelocactusy 02. úno 2011 15:27 #565

  • jvinar
  • Avatar uživatele jvinar Autor tématu
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 658
  • Obdržená poděkování 940
No oni bueckii nijak moc nepospíchaj a ani to v dospělosti moc velký kytky nejsou. Tak do 15ky misky bych řekl akorát. Řekl bych že úplnej úpal jim ten růst brzdí a ani ho nepotřebujou. V rozptýleném světle rostou líp, a ani tak nezrácejí svojí krásnou barvu epidermis. Některé jsou bronzovější a některé zelenější. Myslím, že je jim to už tak dáno.Ty zelenější sice na plném slunci jdou do barvy, ale je to na úkor růstu. Zatím co ty tmavý v rozptýleném světle nezezelenají.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 02. úno 2011 13:47 #552

  • jmusil
  • Avatar uživatele jmusil
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2021
  • Obdržená poděkování 2598
nevím jak vám ale mě rostou bueckii strašně pomalu. Na Slunci jsou nádherně fialově vybarvené a když rozkvetou je to nádhera. Na fotce je květ od Sluníčka trochu moc zesvětlej, ve skutečnosti je květ tmavší. Tahle fotka je už 5 let stará..... mám stejnej problém jako Jirka V. mám strašně málo kytek nafocenejch. bude třaba to letos dohonit, mám aspoň důvod :) .

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 02. úno 2011 13:23 #550

  • jvinar
  • Avatar uživatele jvinar Autor tématu
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 658
  • Obdržená poděkování 940
Nevadí...zatracenej Duda;) Mimochodem ten tvůj bueckii je parádní..takhle mají asi vypadat. Mám ale ještě jeden..je úplně jinej a teď z hlavy nevím lokalitu a fotku taky nemám. Já vím že je to informace naprd, ale na jaře to napravím.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 02. úno 2011 13:15 #548

  • jmusil
  • Avatar uživatele jmusil
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2021
  • Obdržená poděkování 2598
Asi tě zklamu,vyséval jsem je tak před 10 lety a poslední si bral Laďa Duda, bohužel nemám ani fotku :( , zatím . Jo bude se snáze diskutovat, až to bude všechno ve skleníku ale zase bude míň času :lol:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 02. úno 2011 11:13 #542

  • jvinar
  • Avatar uživatele jvinar Autor tématu
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 658
  • Obdržená poděkování 940
Jóóó? Tak o ten L 733 bych měl zájem. Jestlipak pro mě nějaký semenáček zbyde?
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 02. úno 2011 11:00 #540

  • jmusil
  • Avatar uživatele jmusil
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2021
  • Obdržená poděkování 2598
beru zpět, popletl jsem si to s L733 vyséval jsem jej pod Th.fossulatus a to by měl být přechod mezi bueckii a hexaedrohporus . Foto bohužel nemám. On se mi ten obrázek blokuje , takže jsem střílel od boku :sick:

No chtělo by to tady nějakýho toho odborníka na Theláky, kurňa ;) Martinééééééééééééé, pomoc :!:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 02. úno 2011 10:48 #538

  • jvinar
  • Avatar uživatele jvinar Autor tématu
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 658
  • Obdržená poděkování 940
to jmusil

To bych si dovolil nesouhlasit. Okruh hexaedrophorus je docela zajímavej, ale Lau 731 bych do něj nezařazoval. Zkusil sis porovnat květy? habitus? Asi bych se mohl pokoukat na mapě kde co roste, ale na to nemám ani čas ani náladu. Znalosti z nalezišť bohužel nemám.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 02. úno 2011 08:14 #528

  • jmusil
  • Avatar uživatele jmusil
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2021
  • Obdržená poděkování 2598
ještě poznámka k tulensis . Někde jsem četl, že tulensis jee vývojověě někde mezi a propojuje tyhle všechny již diskutovaný skupiny so s otatníma. Je dobře, že to zazněl Lau 731, jen bych jej viděl spíš jako přechod mezi bueckii a hexaedrophorus - zde SB113, Salinas






Přílohy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od jmusil.

Re: A co takhle Thelocactusy 01. úno 2011 16:42 #523

  • Filip Jelínek
  • Avatar uživatele Filip Jelínek
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2726
  • Obdržená poděkování 5473
Matudae miluju, jednoznačně jeden z mých favoritů mezi Thelocactusy.





Thelocactus matudae, Rayones

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od Filip Jelínek.

Re: A co takhle Thelocactusy 01. úno 2011 13:45 #509

  • jvinar
  • Avatar uživatele jvinar Autor tématu
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 658
  • Obdržená poděkování 940
No matude..to jsi nakousl dobře.Od něj se přes Lau 731, který tvoří přechod, dostaneme k buecki...ten mi tam scházel. A zapomenout na něj bychom neměli. Škoda, že mám málo fotek. Už se těším jak to na jaře napravím.


matude

Uploaded with ImageShack.us


Lau 731

Uploaded with ImageShack.us


bueckii

Uploaded with ImageShack.us

Tady je ta příbuznost jasná. Až se dostaneme k rinconensisům, tak tam to bude s příbuzností, respektive s platností jména a rozlišením rostlin trochu problematičtější.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 31. led 2011 15:41 #499

  • jmusil
  • Avatar uživatele jmusil
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2021
  • Obdržená poděkování 2598
Já bych to viděl podobně jako Jirka V. , flavus ( jen malá oprava to číslo bylo HK 362 ;) )mi k těm conothelosům vůbec nesedí.
Ono je vůbec otázka, vývojové příbuznosti jednotlivých skupin theláků
garciae mi přijde jako spojovací článek mezi conothelos a matudae , pak by mohl být flavus a tulensis a pak celý okruh niduansis-rinconensis , ale k těm až později,ať moc neskáčeme :blink: .
Takže bych se vrátil malinko zpět a tedy k matudae.
Další skvostný kytičky tohodle rodu. Na tomto obrázku je možná vidět to, co povídám, vzadu je garciae a hodně vpravo vykukuje conothelos ...;) Podobnost tam určitá je co vy na to ?

Přílohy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 31. led 2011 15:30 #498

  • jvinar
  • Avatar uživatele jvinar Autor tématu
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 658
  • Obdržená poděkování 940
K těm flavus..před lety se vysévaly pod označením KK 362. Taky kolovaly jako flaviflorus. Ale rozhodně bych je neřadil ke conothelusům. Jsou to tulensis. Zjistil jsem, že fotek moc nemám a samotné kytky mi taky ve skleníku značně ubyly.



Uploaded with ImageShack.us

Schválně ještě nějakou fotku tulensisů přidám.



Uploaded with ImageShack.us
tulensis sv,růžový květ



Uploaded with ImageShack.us
detail



Uploaded with ImageShack.us
No a tohle je semenáček..myslím že s panenským květem tulensisCSD 69 Miquel Hidalgo
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 30. led 2011 22:05 #489

  • jmusil
  • Avatar uživatele jmusil
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2021
  • Obdržená poděkování 2598
Ten Garciae zatím vypadá jako klasickej ale hodně řídkej conothelos, tak uvidíme:whistle:

Chtělo by to nějakého odborníka tady :P .

Jinank flavus mám tak stejně velkej, takže taky by mě zajímalo, do čeho poroste :ohmy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od jmusil.

Re: A co takhle Thelocactusy 30. led 2011 21:22 #487

  • Filip Jelínek
  • Avatar uživatele Filip Jelínek
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2726
  • Obdržená poděkování 5473
Jirkovi Vinařovi : Ten albatus je teda dost překrásná rostlina, ten si teda musim opatřit. Překrásnej.

Jirkovi Musilovi: Zajímavá rostlina, ten garciae. Sice mě to nějak conothelos neevokuje ale možná je to tim, že to je ještě mladá rostlinka.

V okruhu conothelosu je ostatně i Thelocactus flavus. Ten taky na to dvakrát nevypadá...


Thelocactus flavus, HK362, Huizache, SLP

Taky jsou to ale zajímavý rostliny. Jsem zvědav jak porostou dál, jak budou v kultuře vypadat. Nemáte někdo fotku starší kulturní rostliny?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 30. led 2011 21:05 #486

  • jmusil
  • Avatar uživatele jmusil
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2021
  • Obdržená poděkování 2598
to JVinar: ten albatus je fakt skvostnej :)

Jinak do širšího okruhu conothelos bychom mohli zařadit i T.garciae od Bustamante :?: .
Aspoň vzhledově mi sem patří :cheer: , i když květ je světlý



By jmusil at 2011-01-30


By jmusil at 2011-01-30

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 30. led 2011 08:17 #476

  • jvinar
  • Avatar uživatele jvinar Autor tématu
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 658
  • Obdržená poděkování 940
No tak koukám, že kolem conothelosů se to tu rozjíždí. Ty aurantiakusy jsou fakt lahůdka. Když mi poprvé vykvetl tím krásným žlutým květem, tak to byla malá rodinná slavnost. Dřív mi totiž ze semen od Pavlíčka vylézaly červené.
Macdowelíci jsou taky parádní. Já před časem vyséval formu albatus, a kytky jsou to fakt bělostné jak padlý sníh.


Uploaded with ImageShack.us
Th.conothelos v. macdowelii f.albatus

U těchle kytek je zvláštní, že některé mají takhle světlé poupě jako je na snímku.Na jiných jsou tmavé. Je to rozdíl i v barvě květu, ale tam to není tak markantní jako u poupat.



Uploaded with ImageShack.us

Momentálně nevím odkud semena pocházejí, ale dohledal bych to.



Uploaded with ImageShack.us

[IMG=http://img203.imageshack.us/img203/1561/conothelosvmcdoweliifal.jpg][/img]

Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

A co takhle Thelocactusy 29. led 2011 23:35 #471

  • jmusil
  • Avatar uživatele jmusil
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2021
  • Obdržená poděkování 2598
Nakonec jsem jej taky našel z roku 2005 :) SS, Higueras


By jmusil at 2011-01-29


By jmusil at 2011-01-29
Poděkovali: jageno

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

A co takhle Thelocactusy 29. led 2011 23:07 #469

  • jmusil
  • Avatar uživatele jmusil
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2021
  • Obdržená poděkování 2598
Díky Filipe, Tak je to to pravý v celé své kráse. To je přesně ta pravá nádhera :) :)
Ale mám i jiný slabůstky mezi thelákama , ale nebudeme pospíchat ;)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

A co takhle Thelocactusy 29. led 2011 22:45 #465

  • Filip Jelínek
  • Avatar uživatele Filip Jelínek
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2726
  • Obdržená poděkování 5473

jmusil napsal: pro mě je ale asi nejkrásnější v.mcdowelii, bohužel mám jen tento polovičatý obrázek z roku 2005 vedle auranthiacus ..třeba máte někdo lepší. U těchto kytek je naprosto úžasnej kontrast sklovitých trnů s fialovým květem.

Tož mám jeden původem od pana Pytlíka, kterej už vcelku narostl....



a kvete taky celkem fajn, takže detailek květu ještě přidám ...;)



Mám je taky rád, ale to je taková trochu prvoplánová záležitost osobně teď mám hlavně hexaedrophorusový období.. :whistle:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

A co takhle Thelocactusy 29. led 2011 22:12 #459

  • jmusil
  • Avatar uživatele jmusil
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2021
  • Obdržená poděkování 2598
A ještě jeden dodatek k auranthiacus, kdo náhodou máte PC83 Dolores, tak letos mi poprvé vykvetl a s překvapením jsem zjistil, že to je taky auranthiacus :ohmy: :ohmy:
Bohužel nevím, kde je tato lokalita, resp jak moc je tato lokalita blízko Aramberi/NL , odkud jsou většinou kolující rostliny ve sbírkách (SB329/PP848/RS311 atd)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

A co takhle Thelocactusy 29. led 2011 21:54 #457

  • jmusil
  • Avatar uživatele jmusil
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2021
  • Obdržená poděkování 2598

Filip Jelínek napsal: A Jirko to se ti možná podaří přilákat Martina Haladu, kerej to nevyderží až uvidí jaký tu vokolo toho budem rozvíjet teorie a konečně se přihlásí a něco taky napíše o svých oblíbených kytkách...


:lol: :lol: no když ne na teláky tak už nevím, :lol: :lol:

Jo theláky, ty já taky rád . Na tyhle kytky si člověk musí pár let počkat , ale stojí to za to :!: :!: Vlastě mi vrtá hlavou, proč jsou tak málo v kurzu, když jsou to tak nádherný kytky a jak kvetou :silly: Možná právě kvůli tomu čekání. S postupem času jsou ale krásnější a krásnější ..

Pro začátek se tedy přidržím okruhu conothelos, bohužel zjišťuju, že nejsem příliš vybavený fotomateriálem, i když kytek mám hafu :sick:

auranthiacus je určitě krásná a zajímavá forma tohoto okruhu. Mám 3 sběrovky , ta Brackova se mi jeví jako nejlépe vytrněná , ale může to být jen důsledek opakovaného výběru ve sbírkách při množení ..


By jmusil at 2011-01-29

pro mě je ale asi nejkrásnější v.mcdowelii, bohužel mám jen tento polovičatý obrázek z roku 2005 vedle auranthiacus ..třeba máte někdo lepší. U těchto kytek je naprosto úžasnej kontrast sklovitých trnů s fialovým květem.


By jmusil at 2011-01-29

Jinak u conothelosů jsem si dovolil poměrně velké květníky vzhledem k rostlinám a bez problémů to zkousli

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od jmusil.

A co takhle Thelocactusy 29. led 2011 15:56 #449

  • Filip Jelínek
  • Avatar uživatele Filip Jelínek
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2726
  • Obdržená poděkování 5473
A Jirko to se ti možná podaří přilákat Martina Haladu, kerej to nevyderží až uvidí jaký tu vokolo toho budem rozvíjet teorie a konečně se přihlásí a něco taky napíše o svých oblíbených kytkách.

Já mám kupříkladu Theláky v oblibě a věnuju jim rok od roku víc a víc prostoru. Co se týče kvetení, tak se jim vyrovná máloco, ale hlavně miluju to jejich vytrnění... Sou to rostliny, který věkem krásní a to mám rád.

A abych přispěl něčím na kouknutí, tak navážu na tvůj conothelos v. aurantiacus:

Thelocactus conothelos v. aurantiacus, RS311, La Escondida, Aramberi





Tyhle rostliny mám moc rád, z okruhu conothelosu možná úplně nejvíc ... Ten žlutej květ je krásnej a ty rostliny jsou opravdu vděčný. I když taky dokážou chcípnout, jsou i odolnější rostliny v rámci rodu...
Poděkovali: belinda, Tom

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od Filip Jelínek.

A co takhle Thelocactusy 29. led 2011 13:04 #445

  • jvinar
  • Avatar uživatele jvinar Autor tématu
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 658
  • Obdržená poděkování 940
Thelocactusy jsou určitě kytky, kterré si zaslouží naši pozornost. Zatím se tu o nich nikdo nezmínil, takže se to pokouším napravit. Tvrdí se, že na květy Theláků si musí pěstitel počkat. No zase tak zlé to není. U rebucií je to fakt rychlejší, ale jejich konec přijde také brzy. Z theláků se můžeme těšit dlouhá léta a počkat si pět šest let na květ není pro kaktusáře dlouhá doba. Pak je to ale pastva pro oči, protože květům theláků se vyrovná máloco. Zatím jen pár ukázek, abych vás naladil.
[URL=http://img232.imageshack.us/
bolansis SB 281



Uploaded with ImageShack.us
conothele v. argenteus



Uploaded with ImageShack.us
conothele v. aurantiacus

Snad zatím tyhle tři nalákají někoho k debatě.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od jvinar.
Vygenerováno za 0.192 sekund
Powered by Kunena fórum
   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.