Dne 16. března 2024 byl zveřejněn nový Zpravodaj Klubu kaktusářů Plzeň 2/2024

   
Vítejte, host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
Vše o kaktusech - pěstování, systematika, množení, aranžování a v neposlední řadě obdivování.

Téma:

Re: A co takhle Thelocactusy 10. úno 2011 13:58 #788

  • jmusil
  • Avatar uživatele jmusil
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2021
  • Obdržená poděkování 2598
Ještě k těm Thelocactus freudenbergii, RS350, Grutas G., IS,

Já to ještě trochu zkomplikuju.

Mám taky freudenbergerii ale nemám uvedený zdroj , vzhledem jsou stejný jako Filipovo , ale jede kvete slabě nartůžověle, další skoro žlutobíle !!! Skoro jsem to chtěl vyhodit, že je to nějak zmršený :silly:
A aby se to nepletlo, z lokality Grutas de Garcia mám sběr od Jirky Krechovskýho. Označený byl jako phymathotelos, má kratší trny ale přímý, takový silný kulíky
Nedávno ale ještě k tomu vyšel v časopisu Pavlíčkovo článek o nidulansech od Grutas de Garcia , ale ty kvetly růžově , ty moje jsou světlo žluto-bílý.
Chtělo by to komentář někoho, kdo tam byl na místě , najde se někdo ...:?: :?: :?: :?:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od jmusil.

Re: A co takhle Thelocactusy 10. úno 2011 13:36 #785

  • jvinar
  • Avatar uživatele jvinar Autor tématu
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 658
  • Obdržená poděkování 940

Filip Jelínek napsal: Mám odsud suprový Coryphanthy validy a tyhle Thelocactusy které měl ten pán jako Th. lophothele var. longispinus, ale jaký bylo překvapení když vykvetly...

No pokud připustíme existenci Th. lopothele tak ten dle popisu může kvést bíle, žlutavě bíle sírově žlutě,nebo může být květ růžově červený. Dává nám to tedy docela slušnou barevnou škálu.:P

Jinak před lety tu taky běhaly rostliny s označením tulensis longispinus, nebo taky flaviflorus.Ty kvetou žlutě,ale jsou to známé HK 362, tedy flavus.Na ten to ale nevypadá.

Jen bych ještě přidal fotečku z dneška. 10.2. Vypadá to že už se ve skleníku něco děje.



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Škoda, že to sluníčko asi moc dlouho nevydrží.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 10. úno 2011 12:25 #784

  • kutak
  • Offline
  • Pokročilý
  • Pokročilý
  • Příspěvky: 169
  • Obdržená poděkování 100

Filip Jelínek napsal: Ale abych to nějak vykompenzoval, tak sem hodim jednu zajímavou rostlinku, kerou sem si kdysi přivez ze zájezdu. Mám úplně před vočima ty skleníky toho pána u kterýho jsme byli, byla to taková starší sbírka,


Mám podobnej a také kvete žlutě. Myslím, že i zdroj je stejný. Koupil jsem ho od pana Harašty v Brně, kousek od Odehnala na zájezdu. Stará sbírka, skvostný kytky.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 10. úno 2011 12:20 #783

  • kutak
  • Offline
  • Pokročilý
  • Pokročilý
  • Příspěvky: 169
  • Obdržená poděkování 100
Až se pustíte do bikolorů založte asi nové téma.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 10. úno 2011 12:19 #782

  • kutak
  • Offline
  • Pokročilý
  • Pokročilý
  • Příspěvky: 169
  • Obdržená poděkování 100
T.n. El Chiflon jsem si tenkrát také nadloubal u Halfara a jsem za to rád. Pak jsem ho ještě několikrát vyséval z různých zdrojů a vždy je to ono. Potvrzuji, že se vyskytují i krátkotrnní jedinci, mám dokonce jeden bez střeďáků, ale nevyřazuji ho naopak sprašuji ho s ostatními, abych zachoval původní variabilitu.

Semínka T.n. Vieska od Mikuláše jsme získali mnohem dřív než píše Jirka, bylo to před mojí svatbou v roce 1993 (Ještě jsme dostali M.pectinifera a nějakej Echinocereus.) Narouboval jsem si tenkrát dva semenáčky a udělal brzy semena, pak jsem rozšiřoval další generaci tak nevím jestli máte ty původní nebo až ty F1. Tyhle kytky se poznají podle prohnutých dlouhých černých středových trnů a kraťounkých okrajových. Nevím jestli kolem Vieska nidulansi rostou. Možná by nám Mikuláš řekl odkud přesně pochází. Venca Pitr si s ním píše.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 10. úno 2011 12:10 #781

  • kutak
  • Offline
  • Pokročilý
  • Pokročilý
  • Příspěvky: 169
  • Obdržená poděkování 100

Filip Jelínek napsal: Pak tu máme Jirko ten zmiňovaný růžově kvetoucí rinconensis alias Thelocactus freudenbergii, RS350, Grutas G., IS,

Souhlasím, jsou to fantastický kytky. Nechal jsem si jich z výsevu Petrovo importních semen jenom 7 a teď toho lituji. Každej je jinej, přechází od světlých trnů až po tmavé a délka je také různá. Začínají kvést a barva se také liší. Kdybych nevěděl, že je to z importních kytek myslel bych si že jsou to hybridy. V přírodě je to prý malá lokalita uzavřená věncem hor. Třeba je to nějaký přírodní hybridní roj, z kterého se tvoří nový druh.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 09. úno 2011 21:52 #768

  • Filip Jelínek
  • Avatar uživatele Filip Jelínek
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2726
  • Obdržená poděkování 5473
Myslím, že ty nidulansy z Viescy mě málem minuly nebejt toho, že jsem jednu rostlinu vyhrál v tombole na bálu. Takle můžu tvrdit, že je mám taky ;) Jsou to opravdu zajímavý a krásný rostliny.

Jinak sem musel zkonstatovat, že ty El Chiflon jako na potvoru nemám nafocený, ale Jirko to proč tě to přijde jiný je z toho důvodu, že neni díky květu vidět to mohutnější otrnění, který se ukáže až pozdějc. Jinak záměna nepřipadá v úvahu, pač mám jen ty kytky od pana Halfara, kerý sme si šichni vyrejpli z jedný misky... :woohoo: Napravím to na jaře, člověk vidí jak málo fotí kytky, sakryš.

Ale abych to nějak vykompenzoval, tak sem hodim jednu zajímavou rostlinku, kerou sem si kdysi přivez ze zájezdu. Mám úplně před vočima ty skleníky toho pána u kterýho jsme byli, byla to taková starší sbírka, skleníky už něco pomatovaly ale byly tam fakt zajímavý rostliny. Mám odsud suprový Coryphanthy validy a tyhle Thelocactusy které měl ten pán jako Th. lophothele var. longispinus, ale jaký bylo překvapení když vykvetly...





žlutě myslím kvete Th. rinconensis ssp. hintonii, ale sámbůhví co je tohle vlastně za kytku, může mět zajímavý kulturní kořeny :evil:

Každopádně je pěkná a sem za ní rád. :P

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 09. úno 2011 21:16 #766

  • jmusil
  • Avatar uživatele jmusil
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2021
  • Obdržená poděkování 2598
Naprosto s tebou souhlasím . Jsou to nádherný kytky :silly: :silly:
Th.nidulans Viesca.
Původ těhle rostlin je ze semen on Josefa Mikuláše, který se někdy kolem roku 2000 podíval na skok do své rodné Plzně z daleké Ameriky, kam kdysi emigroval za kaktusy.
Bylo by dobré, kdyby dokázal někdo výskyt těchto rostlin v těchto místech potvrdit, koluje jich to dost ale všechno je to z jednoho zdroje ..

Každopádně jsou to zajímavé kytičky, ty černé dlouhé trny se objevují už i u menších rostlin, kdy je kontrast nejúžasnější, samozřejmě s přibývající velikostí rostliny už to není tak působivé ..
Ještě nějaký obrázek na doplnění poupě - květ - plod . hezkej je i ten narůžovělej proužek na květních plátcích :silly: :silly: :silly:

By jmusil at 2011-02-09

By jmusil at 2011-02-09

By jmusil at 2011-02-09
Poděkovali: JanoTV

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 09. úno 2011 20:41 #764

  • jvinar
  • Avatar uživatele jvinar Autor tématu
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 658
  • Obdržená poděkování 940
No kluci to jsou prostě parádní kytky. Ty freudenbergii od Grutas García mám taky, ale ta tvoje kytka je vytrněná fantasticky. Doufejme že si to podrží.
Dám sem jeden nidulans. Semena Chrudim 1987. Myslím že ostudu nedělá. Je fakt hnízdovitá.



Uploaded with ImageShack.us

A ještě nidulans od Viesky. Ten si bude na svojí slávu ještě trošku počkat, ale dělá mi radost už teď. Zrovna jako jeho bráškové



Uploaded with ImageShack.us
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 09. úno 2011 19:05 #761

  • Filip Jelínek
  • Avatar uživatele Filip Jelínek
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2726
  • Obdržená poděkování 5473
Zkusim najít jinou fotku, tohle je takovej mrňous, kerej začal růst až pozdějc, ty větší kyky jsou mnohem víc otrněný. Fotil sem ho tenkrát kvůli květu ..

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 09. úno 2011 18:54 #760

  • jmusil
  • Avatar uživatele jmusil
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2021
  • Obdržená poděkování 2598
Ty čéče, nahrál jsi mi to jo , ale nevím esli tě udělám radost, tahle kytka na El Chiflon moc nevypadá :ohmy:

Tady je fotka skupinky mejch kytek, El Chiflon jsou ty světle otrněných 8 kytek uprostřed, jsou mezi nima i ty Halfarovi, ale take Pavlíčkovo PP882 ,tzn. že kytky si jsou podobný
Kytky jsou to dost brutálně otrněný, i když si vzpomínám, že dlouho měli jen krátké trny, dokonce jsem si myslel že to je spíš phymathotelos , ale pak se rozjeli.
Ty Pavlíčkovo jsem už kupoval s rozjetýma trnama


By jmusil at 2011-02-09

a tady je detail na kytku s poupaty


By jmusil at 2011-02-09
Poděkovali: JanoTV

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 09. úno 2011 17:58 #757

  • Filip Jelínek
  • Avatar uživatele Filip Jelínek
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2726
  • Obdržená poděkování 5473
Okruh rinconensisu mám moc rád. To jsou kytky podle mojeho gusta. To otrnění je paráda a ten divokej vzhled je fantastickej. Fakt drsňácký kytky.

A je to okruh širý daleký a tak se u něj je třeba zastavit, pač to stojí zato.

Dost často je fotim, takže mám celkem dost věcí od sebe i od jinud, na kerý se můžem mrknout.

A začnu svým stařešinou kerýho sem už získal jako velkou rostlinu a dělá mě radost navzdory tomu, že je to kulturní rostlina, říkám mu pracovně Thelocactus nidulans :whistle:




Pak tu máme Jirko ten zmiňovaný růžově kvetoucí rinconensis alias Thelocactus freudenbergii, RS350, Grutas G., IS, jsou to mý semenáče z roku 2002 a musim říct, že sem byl úplně perplex když začaly vyhánět už jako malý kytičky ty dlouhatý trny, kerý byly víc jak 2x průměru tý kytky, to sem valil voči. Ten středovej dlouhej trn je teda něco parádního....




A na závěr tohodle příspěvku bych zařadil onen bájný Thelocactus nidulans, El Chiflon, původem od pana Halfara. Sou to velmi zajímavý a dost netypický kytky. Jirka Musil k nim určitě napíše víc (to je příhra na smeč :lol: ), ale doporučuju si všimnout zajímavýho otrnění a opravdu krásnýho a hlavně velkýho květu.



No je toho ještě mnoho, ale nejde vystřílet všechen prach v jedný salvě... ;)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 09. úno 2011 14:22 #755

  • jvinar
  • Avatar uživatele jvinar Autor tématu
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 658
  • Obdržená poděkování 940
Koukám, že nám trošku začaly Theláky váznout. pokusím se to oživit.
Co takhle rinconensis? Já bohužel moc fotek nemám. tak aspoň tohle.Třeba se někdo chytne a něco sem nasází.
Tohle je rinconensis ze semen z Chrudimi z roku 87



Uploaded with ImageShack.us

No a tuhle kytku mám..no bůhví odkoho. Mám i jiné freunderbergii,kvetoucí, ale nafocené bohužel ne.



Uploaded with ImageShack.us
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 04. úno 2011 16:24 #654

  • jvinar
  • Avatar uživatele jvinar Autor tématu
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 658
  • Obdržená poděkování 940
Filipe já ani nevím, že něco takového tu běhá. Hodně mi toho utíká. Měli bychom sem nějak dokopat toho Haladu.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 04. úno 2011 15:34 #653

  • Filip Jelínek
  • Avatar uživatele Filip Jelínek
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2726
  • Obdržená poděkování 5473

jvinar napsal: Jsou to mí oblíbenci až miláčkové.

To se nedivim, však je máš taky překrásný.
Mám pocit, že jich mám málo, sakra práce, doufám, že sem něco aspoň vysel, musim to prozkoumat...:dry:

Mimochodem, tejko sem si bral od Martina Halady na kolokviu semenáčky Thelocactus rinconensis var. brevispinus, Villa Garcia, Nuevo Leon :arrow: kam to zapadá v okruhu rinconensis, resp má to nějakou spojitost s phymatothelusem, nebo je to opravdu jen krátkotrnná forma rinconensisu? Nemáte někdo tucha?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 04. úno 2011 14:25 #646

  • jvinar
  • Avatar uživatele jvinar Autor tématu
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 658
  • Obdržená poděkování 940
Podotýkám, že když zakvete kterýkoli z Theláků, tak je to paráda.
Chci se ale vrátit k tvému phymatothelos. a zase jsme u dvou možných jmen. Taky se objevuje phymatothele.Myslím, že původně byl popsán jako phymatothelos Pos. a v v příštím století už byl phymatothele (Pos.)BR.et R. Mimochodem Mosco taky používá phymatohelos. Není vůbec podstatné jakého z nich se budeme držet, hlavně že víme o čem je řeč.
Samozřejmě že je to rostlina z okruhu rinconensis. navíc bych řekl, že je velmi dobře rozlišitelná. Je to díky tomu, že má z rinconensisů nejslabší otrnění a naprosto charakteristické uspořádání hrbolů, které tvoří krásnou kresbu. Je to vidět i na tvé fotografii. Ostnů bývá malý počet tak 2-4, někdy také žádný. Obvykle jsou krátké, ale mohou být i 4cm.
Přidávám nějakou fotku.


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Jsou to mí oblíbenci až miláčkové.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 03. úno 2011 22:48 #626

  • Filip Jelínek
  • Avatar uživatele Filip Jelínek
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2726
  • Obdržená poděkování 5473

jvinar napsal: No a jestli buekii nebo bueckii. Starýho psa novejm kouskům nenaučíš:)

Jasný, já taky Ferocactusu cylindraceusu říkam acanthodes a rod Hamatocactus pro mne stále žije... přesně ze stejných důvodů, takže to naprosto chápu. :lol:
Já jen nejsem až tak kovanej ve znalosti Thelocactusů a tak mě zajímají různý informace abych si udělal lepší přehled a nasál vědomosti a tak se ptám i na takovýdle věci. Sem prostě zvídavej thelomaník... :whistle:
Jen tak na okraj -> Já už k informacím přistupuju vždycky jako k skládance, kterou je třeba si sám pro sebe z různých částí poskládat, aby si člověk moh udělat aspoň názor (ne že by tomu člověk pak rozuměl, ale aspoň názor je dobrej mít ..)

A abych jen nežvanil blbě tak přidám jeden kulturní semenáček T. lopothele :arrow: když to zakvete tak to udělá docela parádu :woohoo:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od Filip Jelínek.

Re: A co takhle Thelocactusy 03. úno 2011 22:28 #625

  • jvinar
  • Avatar uživatele jvinar Autor tématu
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 658
  • Obdržená poděkování 940
Jo..taky tenhle odkaz používám.Ale hodně jsem čerpal z aztekií 1982. Tam píše Lukeš o thelácích dost podrobně. Je to teda fakt dost starý a hodně se od té doby změnilo. Jen ty kytky jsou furt stejný.
No a jestli buekii nebo bueckii. Starýho psa novejm kouskům nenaučíš:)
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 03. úno 2011 22:21 #624

  • jmusil
  • Avatar uživatele jmusil
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2021
  • Obdržená poděkování 2598
Dobrej odkaz díky Filipe ;)

je tam taky vidět že sousedí areál bueckii ( mimichodem taky uvádějí buekii) a hexaedrophorus od východu na západ :)takže by se dal předpokládat, že tam bude i něco mezi ;)
L733 je uváděn Guadalcazar, San Luis Potosi

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 03. úno 2011 21:58 #622

  • Filip Jelínek
  • Avatar uživatele Filip Jelínek
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2726
  • Obdržená poděkování 5473
Mimochodem zkuste mrknout sem, je to teda anglicky ale Mosco a Zanovello asi nejsou úplně neználci The Genus Thelocactus
Jeví se mi to jako docela zajímavej zdroj na tu bídu, co člověk na netu potká ;)

Nedával sem to do linků, ale sem, protože se to vysloveně týká theláků. Jsou tam zkompilovány informace, ke kterým by se člověk leckdy i složitě probíjel, takže to může pomoct, když zrovna člověk nemá všechny zdroje k dispozici.

Je tam i o bikýku Bikýk :lol:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od Filip Jelínek.

Re: A co takhle Thelocactusy 03. úno 2011 21:49 #621

  • jvinar
  • Avatar uživatele jvinar Autor tématu
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 658
  • Obdržená poděkování 940
A propo v příloze Atlasu ja taky uváděno taky buekii , někde musel vzniknout nějakej renonc :sick:[/quote]

No..třeba právě v tom atlasu.

Ta popelavě šedá barva epidermis by měla být u hexaedrophorus v.drogeanus. Fosulatus se má lišit právě menším počtem trnů. Nejčastěji uspořádaném takhle do kříže, případně ještě bývá jeden takovej zakrpatěnej nahoře. Já samozřejmě nevím co to Lau 733 je a kde to roste. Dneska běhá na seznamech tolik jmen, polních čísel a lokalit, že je to až hanba. Ale aspoň se máme po čem pídit a čím se bavit. Já myslím, že bordel kterej snad ve všech rodech kaktusú vzniká jednou vyvrcholí a generace po nás se ho budou snažit opět setřídit do smysluplného systému. Ale to čeká na nového Backeberga
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 03. úno 2011 21:33 #619

  • Filip Jelínek
  • Avatar uživatele Filip Jelínek
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2726
  • Obdržená poděkování 5473

jmusil napsal: A propo v příloze Atlasu ja taky uváděno taky buekii , někde musel vzniknout nějakej renonc :sick:

Tož sem na to koukal a píšou tam tohle:

Poznámky
Klein, nebyly přesněji lokalizovány. Za lektotyp je považována ilustrace z Kleinovy Původní sběry, které následně popsal knihy.

Nejednost panuje v otázce pravopisu epiteta. V původním popise použil Klein označení „buckii“, ilustraci však doprovází výraz „buekii“. Britton a Rose následně akceptují „buekii“ s poznámkou, že použili pravopis z Kleinovy publikace. Velmi často se také setkáváme s tvarem „bueckii“, který by byl podle pravidel tvorby botanických jmen správný, neboť je tvořen z německého jména Bück a „ö“ se mění na „ue“.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 03. úno 2011 21:23 #617

  • jmusil
  • Avatar uživatele jmusil
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2021
  • Obdržená poděkování 2598
Ty kytky byly celkem variabilní ta kytka vedle je taky on. No s trny se dá souhlasit , ale ten vedle vypadá skoro jako bueckii. U fossulatusu bych očekával stříbřitej nádech epidermis, ta zelená barva není nedostatkem světla

A propo v příloze Atlasu ja taky uváděno taky buekii , někde musel vzniknout nějakej renonc :sick:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 03. úno 2011 21:09 #615

  • jvinar
  • Avatar uživatele jvinar Autor tématu
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 658
  • Obdržená poděkování 940
To jmusil

Jo pěkná kytka,ale v čem spatřuješ ten přechod? Já bych řekl typický fosulatus. Právě to postavení ostnů do kříže je pro něj typické.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 03. úno 2011 20:41 #607

  • jmusil
  • Avatar uživatele jmusil
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2021
  • Obdržená poděkování 2598
Ještě jeden krůček zpět
Tak jsem prolistoval archiv a našel jsem ten přechodovej fossulatus L733 . Vyřízl jsem fotku ze skupinky tak to není kdoví co ale je zajímavej, nemám pravdu ?


By jmusil at 2011-02-03

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 03. úno 2011 13:58 #590

  • jvinar
  • Avatar uživatele jvinar Autor tématu
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 658
  • Obdržená poděkování 940
Snad mi teď vyšla chvílka na ten T.lopothele. /S chocholy na bradavkách./ Tady totiž ta situace vůbec jednoduchá není. a musíme teda kouknout na celou související skupinu. Lopothele, rinconensis, phymatothele a nidulans. Tyhle rostliny jsou si velice blízké a není vůbec snadné jejich vzájemné rozlišení.Jako první z nich byl popsán právě zmíněný lopothele a to samozřejmě ještě jako Echinocactus. To se událo v roce 1850. Myslím, že je všeobecně známé,jak se tehdy /a ještě daleko později/ popisy rostlin prováděly.Mnohdy podle několika, nebo i jen jediné rostliny, která se autorovy jevila odlišná od jiných a dosud popsaných rostlin. Údaje o nalezištích byly natolik podrobné, že se člověk dozvěděl že je to v Mexiku.
Za nejlepší je považován popis od Krainze, /mluvím o lopothele/, ale druh je velmi variabilní v délce i barvě ostnů zrovna tak v barvě květů. Od bílé, přes, žutou až k růžově červené. naleziště je tady poněkud lépe specifikované. Chihuahua - blízko města stejného jména.
Glass a Foster se odvolávají na nejasnosti v popisech a tento druh považují za málo známý a nemusí se nutně ani řadit k okruhu rinconensis a dokonce se ani nemusí jednat o Thelocactus.
V podstatě se dá říct, že se jedná o neznámou rostlinu. Zrovna tak, je ale možné, že tato rostlina je s rinconensis totožná, a vtom případě má jméno lopothele jednoznačnou prioritu. Rinconensis byl totiž popsán až o pět let později,/1855/ samozřejmě také jako Echinocactus.
U takto starých popisů, a takto variabilních rostlin pak snadno dochází k tomu, že máme rostliny ke kterým obtížně hledáme jméno a naopak jména ke kterým hledáme rostlinu.

Lopothele v mojí sbírce vypadá takhle.



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Z uvedeného vyplývá, že nedám krk za jméno téhle rostliny, ale dám Filipe krk /no nemusí být zrovna můj, že jo/ že na té tvojí fotce lopothele není.
A sakra teď koukám, že ty jsi měl na mysli a na fotce phymatothele. No to samozřejmě sedí a fotka versus jméno je v souladu, tak se omlouvám.

K dalším se dostanu příště.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Poděkovali: Čelákovice

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od jvinar.

Re: A co takhle Thelocactusy 03. úno 2011 09:29 #581

  • jvinar
  • Avatar uživatele jvinar Autor tématu
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 658
  • Obdržená poděkování 940
Já jsem vyhrabal v archivu ještě pár fotek, některých variet zmíněných v minulém příspěvku.



Uploaded with ImageShack.us

Tuhle kytku jsem vyséval jako hexaedrophorus spec. bílý květ. Barvičku má skutečně jak padlý sníh a každoročně se těším až mi takhle vykvete. Jinak je to odpovídá právě varietě fosulatus.



Uploaded with ImageShack.us

Tohle mám jako typovou rostlinu hexaedrophorus.



Uploaded with ImageShack.us

A tohle jsem vysel jako v. major
Řekl bych, že zrovna hexaedrophorusy jsou rostliny dost proměnlivé v habitu a jejich rozlišení může činit potíže. Kdo je schopen říct, kde jedna varieta končí a druhá začíná. Dnes je daleko praktičtější se orientovat dle lokalit. Bude jich pravděpodobně víc, než uvádí Backeberg i pozdější autoři /např.Lukeš/ ale tak už to prostě je. Jistě se najdou dobráci, kteří se postarají o další popisy. Naštěstí Thelo. nejsou tolik v popředí zájmu jako např.Echinocereusy.
Někdy mě to zase ale mrzí.

To Filip.
K tomu phymatothele se ještě vrátím. Nemusíme to tak hrnout.;)
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Poděkovali: Čelákovice

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 02. úno 2011 23:13 #573

  • Filip Jelínek
  • Avatar uživatele Filip Jelínek
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2726
  • Obdržená poděkování 5473
Okruh Thelocactus hexaedrophorus je momentálně věc kerá mě vedle heterochromusů bere v thelocactusech úplně nejvíc. Je to variabilní a překrásná skupina, kde se vyskytujou kytky na kerý je třeba nasadit pampersky, jako třeba tahle kerou sem si fotil na zájezdu v roce 2008:

Byla to úplně první sbírka a nemůžu si vzpomenout sakryš u koho to bylo, ale todle je věc která je fantazijní...

Jinak z vlastní zahrádky jeden thelocactus hexaedrophorus var. drogeanus:



a pak tu je rostlina Thelocactus phymatothelos:


Podobnost čistě náhodná. Mám tušení, že phymatothelos není platný jméno, a myslel jsem, že to je cosi z okruhu rinconensis, ale teď jak sem sem dal ty dvě fotky pod sebe, tak si říkám co mám a jak to vlastně s tim phymatothelosem je. Jirkové, vlejte do mě pramen vědění, jak to s těmahle rostlinama vlastně je?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 02. úno 2011 22:24 #572

  • jvinar
  • Avatar uživatele jvinar Autor tématu
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 658
  • Obdržená poděkování 940
No jo já náhodou ten loydii mám nafocenej. Takže se na něj hned můžem kouknout.


loydii SB 113

Uploaded with ImageShack.us


Th. loydii

Tuhle kytku k hexaedrophorusům přiřadili Glass a Foster v roce 1977. Což byl asi počin vhodný.

Uploaded with ImageShack.us

U hexaedrophorusů se uvádějí další variety.
v. fosulatus...měla by mít méně okrajových ostnů. 2-5 ....u typu je to 6-9
v. decipiens...s ostny zahnutými zpět k tělu
v.drogeanus...s popelavěšedými hrboly, těsně u sebe..mělo by to růst u La Bonita V san Lus potosí a tyto rostliny mají docela malé květy.
varieta labouretianus /se souvislejšími žebry/ a varita major /větší rostliny s dlouhými, až tři cenťáky krásně červené/ se spíš považují za pouhé formy.

Pokud máte někdo možnost přidat nějaké fotky, tak neváhejte.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Re: A co takhle Thelocactusy 02. úno 2011 21:06 #570

  • jmusil
  • Avatar uživatele jmusil
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2021
  • Obdržená poděkování 2598
No to si ani nedovedu představit, aby měl 30cm. Vono i těch 15 cm musí bejt úřasný.
Já je mám v 10cm květináči , takže budou tak max 8cm v průměru a určitě více jak 10 let starý. No třeba jednou dorostou ...je na co se těšit.
No a od bueckii se přeas ten Lau 733 dostáváme k hexaedrophorus , těch je hafa forem .
jestli máte fota sem s nima. Mám pěkně založeno, ale bohužel ne nafoceno i když už spousta začíná kvéct .... No nejvíce se mi líbí hexaedrophorus v.loydii , je takovej hezky pestrobarevnej , bohužel nemám obrázek , tento je hexaedrophorus je od Huizache od Jirky Krechovskýho ( no a pak už máme jenom krůček k heterochromusům a bicolorům...)


Přílohy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.375 sekund
Powered by Kunena fórum
   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.