Dne 16. března 2024 byl zveřejněn nový Zpravodaj Klubu kaktusářů Plzeň 2/2024

   
Vítejte, host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1

Téma:

Paneláková lodžie -> kaktusářský restart 12. zář 2023 11:27 #76747

  • Vilem_Krejci
  • Avatar uživatele Vilem_Krejci Autor tématu
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
  • Příspěvky: 11
  • Obdržená poděkování 22
Zdravím přátelé,

  tak konečně ve čtvrtek vypukne ten kýžený den, kdy mi zasklí lodžii ... Mám urgentní dotaz - potřeboval bych nějaké pojízdné regály tak do výšky 1300 - 1500mm, cca tři police rozměrů 400 x 600mm. Čumím celý dopoledne do netu a nic se mi tam tak nějak nejeví - nemáte někdo kontakt na nějakého výrobce za rozumnou cenu ?

Díky za případné info

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Paneláková lodžie -> kaktusářský restart 18. dub 2023 18:00 #75936

  • Vilem_Krejci
  • Avatar uživatele Vilem_Krejci Autor tématu
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
  • Příspěvky: 11
  • Obdržená poděkování 22
Vřelé díky za info. Výsevy mám rovněž v zeolitu, zalito kristalonem (pro jistotu s poloviční koncentrací) a přidal jsem tam pár kapek univerzálního tekutého hnojiva na pokojovky - manželce po tom ženou kytky jak zběsilý. U Pavlíčků jsem dnes z nabídky kytek objednal pár Myrtillocactusů (i když jsem se zařekl, že budu pěstovat jen ze semen, ale tahle semínka bohužel nebyla), tak to zkusím strčit do inertního substrátu podle Vašeho doporučení a uvidíme. Manželce jsem objednal nějaké kaudexy, tak to půjde taky do minerálu.
Poděkovali: RobertJicha

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Paneláková lodžie -> kaktusářský restart 18. dub 2023 13:46 #75935

  • RobertJicha
  • Avatar uživatele RobertJicha
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
  • Příspěvky: 19
  • Obdržená poděkování 66
Vsechno mam v mineralnim substratu - smes zeolit, antuka, lava a pemza, pro nektere mexiko i vapenec. Cim choulostivejsi, tim vice pemzy. Zalevam Krystalonem na jahody, tak kazdou treti zalivku. Stejne pestuji semenacky, jen v cistem zeolitu od vysevu az po prvni pikyrovani. Pak to same co dospele, jen s mensi kavitou. Nemam bohuzel fotku toho, jak to mam v zime :-(.
Poděkovali: Vilem_Krejci

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od RobertJicha.

Paneláková lodžie -> kaktusářský restart 18. dub 2023 13:08 #75934

  • Vilem_Krejci
  • Avatar uživatele Vilem_Krejci Autor tématu
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
  • Příspěvky: 11
  • Obdržená poděkování 22
Zdravím - no tak tohle je úplná nádhera, pane.  Přesně takhle nějak jsem si to představoval. To s tím rosením v chladném období mě napadlo taky - když koukám  přes silnici na protější panelák (ještě bohužel nemám zaskleno - vypukne to příští měsíc). Podobné nerezové mísy na podmok jsem měl v tom svém okenním skleníku také. Na LED kultivátor se chystám rovněž, zatím mám první výsevy jen za jižním oknem a stíním žaluziemi. Zatím to jakž takž vypadá, ale pokud bude počasí delší dobu tak, jak je nyní (nevím, jak je u Vás, ale v Třebíči už 5. den v poledne není pomalu vidět a prší) tak mám obavu, aby mi to všechno nezplesnivělo :-(.
Kytky bych chtěl pěstovat hydroponicky v inertním substrátu, protože tady v okolí nemám šanci narýpat nějakou slušnou zeminu a takové ty prodávané substráty - či spíše seškrabané kaly z čističek OV (kolikrát, když koukám, kolik smutnic z toho vyletí, když do toho manželka něco přesadí, je mi zle ...) - se mi tedy rozhodně používat nechce.
Pokud bych mohl požádat - má někdo zkušenost s hydroponickou kulturou a mohl by se případně podělit ?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Paneláková lodžie -> kaktusářský restart 18. dub 2023 09:21 #75933

  • RobertJicha
  • Avatar uživatele RobertJicha
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
  • Příspěvky: 19
  • Obdržená poděkování 66
Ahoj, jsem na tom podobne jako vy. Restartoval jsem pred cca dvema roky. Kytky - slozeni cca jak pisete, mam vyhradne na lodzii orientovane na jih. Vypada to, ze se jim tam dari. Jediny orisek bylo zimovani, kdy se na zaskleni kondenzovala voda a tekla do kytek. Udelal jsem police, ktere maji kolecka a na zimu je presouvam blize stene domu. Udelal jsem pres ne foliak z bublinkove folie a dovnitr strcim termostat a primotop s ventilatorem. Topim na min 5°C. Spotreba byla cca do 500,- Kc za zimu. V lete je lodzie uplne otevrena. Pestovani ze semen urychluji LED kultivatorem, kde mi rok po vysevu kvetly Frailee a Turbinicarpusy :-). Prikladam foto polic jeste bez vetsiny kytek a podlozky v podmokach.

 
Přílohy:
Poděkovali: josska, martin5791, Host, renato, Moš, Market, Vilem_Krejci

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Paneláková lodžie -> kaktusářský restart 17. dub 2023 09:49 #75931

  • Vilem_Krejci
  • Avatar uživatele Vilem_Krejci Autor tématu
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
  • Příspěvky: 11
  • Obdržená poděkování 22
Dobrý den přátelé,

  dovolte, abych se představil. Už cca od roku 1982 jsem takový čapkovský "divoký kaktusář". Sem tam jsem koupil nějakou tehdy dostupnou kytku, když jich bylo víc, udělal jsem si v paneláku předokenní skleníček a pěstoval kytky se střídavými úspěchy (či spíše neúspěchy). Přelom se dostavil po revoluci. Nechal jsem si u známého truhláře udělat okenní skleníček - místo otočného okenního křídla na panelákovém balkonu jsem tam "vpasoval" cca 40 cm hlubokou bednu s otevíracími křídly jak do obýváku, tak na balkon. To bylo slávy - kytky tam zimovaly (vnější křídla zavřená, vnitřní jedno otevřené), letnily se (vnitřní zavřená, vnější odstraněná),  konečně kvetly... Jenže po cca 2 letech nám vyměnili okna za plastová a bylo na skoro 20 let po parádě :-(. Koncem minulého roku nám konečně osadili lodžii a první, co jsem požadoval jako doplněk, bylo samozřejmě její zasklení. 
A zde se konečně dostávám k meritu věci: vzhledem k tomu, že mám lodžii na téměř ideální jih a slunko tam svítí od cca 9:30 - 10:00 (podle období a jeho výšky nad obzorem) až do 17:00 a kytky zde bude možno pochopitelně i zimovat, chtěl bych požádat některého ze zkušenějších kolegů o radu. Jaké kytky vybírat pro "chov" do těchto podmínek - přeci jen už mi nezbývá až tolik času (je mi 56 let), na roky experimentování to již není a za těch cca 20 let nečinnosti jsem trošku "vyšel z formy". Zcela logicky mi vychází něco z jižní Ameriky (Chile, Mexiko, Argentina ...), jelikož teploty na lodžii lehce dosahují kolem 50°C ... 

Našel by se někdo se zkušenostmi v podobných podmínkách ?

Předem děkuji všem za rady
Poděkovali: Market, RobertJicha

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Strana:
  • 1
Vygenerováno za 0.274 sekund
Powered by Kunena fórum
   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.