Dne 16. března 2024 byl zveřejněn nový Zpravodaj Klubu kaktusářů Plzeň 2/2024

   
Vítejte, host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1

Téma:

Zimování v paneláku 11. lis 2021 12:43 #73799

  • Dorotka
  • Avatar uživatele Dorotka
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
  • Příspěvky: 27
  • Obdržená poděkování 161
Hm, je zajímavé, že jsem s tím vytahováním nikdy zatím nesetkala, i když jsem předtím také zimovala v úplné tmě a relativně v teple. Je pravda, že jsem vždycky byla spíše pro mexické druhy, ale mám i několik jihoamerických, třeba i nějaké Eriosyce. U mě kaktusy začnou růst vždy až po první zálivce. To jen ukazuje, že je hodně faktorů, které mají vliv na "chování" kaktusů v zimě. Já třeba také zalévám naposled v první půlce září a nechávám kaktusy na balkóně až do konce října (dokud je slunečno), a když je uklidím, už mají za sebou často i mrazíky a jsou pořádně zatažené. Možná proto se nikdy zatím neprobudily v zimě, nevím. Ale rozhodně platí, jak píše Jirka, že čím máš teplejší prostředí, tím častěji budeš muset své rostliny kontrolovat, i kvůli škůdcům. Podle mých zkušeností nejlepší teplota pro bezpečné zimování je někde mezi 6 a 10 stupňů (kromě teplomilných!). No, a určitě bude hrát roli i to, kdy můžeš na jaře kaktusy vyndat ze sklepa.

U těch druhů, které kvetou brzo na jaře, to jsou u mě hlavně Mammillárie, ale i některé Gymnocactusy, jsem pozorovala, že se opravdu vyplatí zimovat je ve světle, jinak se může stát že nekvetou. Tyhle druhy zimuji na parapetu nevytápěného pokoje, a některé Mammillárky tlačí poupata už v prosinci/lednu.

O zimování na zaskleném panelákovém balkóně si myslím, že je to vždycky tak trochu hazard, aspoň u těch druhů, které nejsou tak úplně mrazuvzdorné. Experimentovat se samozřejmě dá, ale podle mě není to věc pro začátečníky. Musíš hodně dobře znát i své rostliny, i klimatické podmínky tvého regionu a i tak musíš opravdu každý den kontrolovat jejich stav a hlídat předpověď počasí. To co funguje třeba na jižní Moravě, dost pravděpodobně nebude fungovat na západě Čech, 5 stupňů při sluníčka není stejné jako při dvoutýdenní inverze. A možná ti to vyjde jeden rok, ale další rok už nemusí. Je tam prostě hodně faktorů, který musíš znát a hlídat. Já - tady na západě - to považuji za nouzové řešení a myslím, že je lepší prostě pořizovat druhy, pro které můžu zajistit adekvátní podmínky. Ale také samozřejmě záleží na daném člověku, třeba já mám kaktusy, které pěstuji od dětství a nerada bych o ně přišla, takže neriskuji - nikdy.
Poděkovali: Mamlas, dodo, jageno, Štefan

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Zimování v paneláku 10. lis 2021 17:46 #73798

  • Ammodytes
  • Avatar uživatele Ammodytes Autor tématu
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
  • Příspěvky: 10
  • Obdržená poděkování 3
Děkuji;-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Zimování v paneláku 10. lis 2021 17:43 #73797

  • Ammodytes
  • Avatar uživatele Ammodytes Autor tématu
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
  • Příspěvky: 10
  • Obdržená poděkování 3
Díky ;-)

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Zimování v paneláku 10. lis 2021 14:41 #73794

  • Jirka
  • Avatar uživatele Jirka
  • Offline
  • Moderátor
  • Moderátor
  • Příspěvky: 1276
  • Obdržená poděkování 4037
I těch 15°C se mi zdá být dost na to,že rostliny budou zimovat ve tmě. Melákům to asi vadit nebude, jsou to teplomilné rostliny, ale u ostatních to může mít důsledek takový, že od února, kdy vycítí příchod jara, začnou růst a pokud se včas nedostanou na světlo,začnou se deformovat a bývají to změny často nevratné. Týká se to většinou časně kvetoucích rostlin. U Tebe to můžou být počítám ty mamilárky, možná i ty lofky a noťáky, ty ostatní asi v pohodě. Měl bys ty rostliny kontrolovat a jak začnou růst /otvírá se růstový střed,který má ve tmě velmi světlou barvu/, dát je na světlo, alespoň na to okno,když nebude ještě na to,abys je dal ven do skleníku či pařeniště.
Poděkovali: Dorotka

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od Jirka.

Zimování v paneláku 09. lis 2021 19:31 #73791

  • Ammodytes
  • Avatar uživatele Ammodytes Autor tématu
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
  • Příspěvky: 10
  • Obdržená poděkování 3
Děkuji moc za obsáhlou odpověď;-)
Poděkovali: Štefan, Dorotka

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Zimování v paneláku 09. lis 2021 10:22 #73789

  • Dorotka
  • Avatar uživatele Dorotka
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
  • Příspěvky: 27
  • Obdržená poděkování 161
Ahoj. Pokud je ten sklep suchý (relativně nízká vlhkost vzduchu), tak bych osobně zvolila spíše těch 15 stupňů, než 22 v pokoji. Tma nebo světlo nehraje až tak důležitou roli, samozřejmě je lepší světlo, ale to hlavní je, aby rostliny přestaly růst, protože v zimě není dost světla ani ve skleníku. K tomu je hlavně potřeba nezalévat přes zimu a vedle toho zajistit poněkud nižší teplotu. Jaká ta teplota má být, na to ti každý řekne něco jiného. Já jsem kdysi zimovala ve sklepě, kde bylo 15-16 stupňů, možná i víc, a bylo to naprosto v pořádku i pro druhy, které podle literatury potřebují chladné zimování (třeba Rebucie). Pak jsem zimovala v nevytápěném baráku, kde přes zimu bylo většinou 7-8 stupňů a také to bylo v pořádku. Tady už jsem musela dávat pozor na teplomilnější druhy, třeba na Ferocactusy, některá Astrophyta.

Podle mě 15 stupňů většině druhů nevadí. 22 jsem nezkusila, ale můj tip je, že by jim také nemuselo nutně vadit, pokud jsou v suchu (je možné, že v teplých podmínkách by ztratily víc vody přes zimu, ale řekla bych, že to zvládnou). Teplé zimování má však jednu velkou nevýhodu, že čím je tepleji, tím rychleji se šíří škůdci. V bytě, kde se přes zimu topí, je většinou nízká vlhkost vzduchu, a to v kombinaci s teplotou okolo 20 st. je ideální pro svilušku.
Poděkovali: Štefan, Jižan

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Zimování v paneláku 08. lis 2021 20:35 #73788

  • Ammodytes
  • Avatar uživatele Ammodytes Autor tématu
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
  • Příspěvky: 10
  • Obdržená poděkování 3
Zdravím ve spolek kaktusáři,
uz dlouho jsem pokukoval po kaktusech a letos jsem jich pár pořídil (cca 60ks). Problém je v tom, že je problém se zimováním. Ve sklepě je v zimě 15 stupňů, ale vůbec se tam nevětrá, protože okna lidé hned zavírají. Navíc v mé kóji ani nejsou, byť zde není úplná tma. Prosím Vás zkušené kaktusáře,  jaké jsou Vaše názory na zimování v cca 22C. Četl jsem zde vychytávky s igelity na okna, na zimování v kotelně ve 30C atd. Mám risknout i přes výše uvedené ten sklep? Mám ferocactusy, astrophyta, notocactusy,  meláky(vím že jsou ok v teple), lophophory, nějaké mamillarky a gymna.  Děkuji Vám!

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Strana:
  • 1
Vygenerováno za 0.088 sekund
Powered by Kunena fórum
   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.