Dne 16. března 2024 byl zveřejněn nový Zpravodaj Klubu kaktusářů Plzeň 2/2024

   
Vítejte, host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
Když kytky ochoří.
  • Strana:
  • 1

Téma:

Haworthia 03. bře 2021 18:58 #71999

  • jageno
  • Avatar uživatele jageno
  • Offline
  • Expert
  • Expert
  • Příspěvky: 444
  • Obdržená poděkování 1832
Nikam nechvátej se zalíváním, sukulenty nejdřív udělají čekací kořínky, pokud už nějaké kořeny nemají. Navíc při přesazování trochu poškodíš kořeny a tímhle místem se dovnitř můžou dostat houby, plísně a podobně. Takže nechat zdravé části, po zasazení aspoň 14 dnů bez vody ke kořenům, v teple můžeš trochu mlžit(ne na rány), jak vidíš že je dost světla a tepla a rostlinka začíná růst, tak opatrná zálivka. Navíc není kam spěchat se zasazením, klidně nechej aspoň týden rostlinu jen tak, bez zasazení, aspoň se zacelí rány.
Poděkovali: Market

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Haworthia 02. bře 2021 13:41 #71997

  • Mates.ka
  • Autor tématu
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
  • Příspěvky: 4
  • Obdržená poděkování 0
A az ji presadim tak zalit nebo nezalit nebo za jak dlouho?

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Haworthia 25. úno 2021 22:32 #71960

  • jageno
  • Avatar uživatele jageno
  • Offline
  • Expert
  • Expert
  • Příspěvky: 444
  • Obdržená poděkování 1832
Pro Mates.ka.
Předpokládám, že na všech snímcích je 1 rostlina. Nepřipadá mi zplesnivělá, jen na spodních listech vidím nějaké malé hnědé fleky. To by mohla být nějaká houba, ale zbytek mi připadá dobrý. Když je Haworcie zplesnivělá, tak to poznáš tak, že se jakoby rozklesne, listy jdou lehce oddělit od stonku a v místě kde přirůstají jsou měkké a vodnaté. Pak je jediná možnost, list odříznout ve zdravé části a zkusit zakořenit. Pokud odtrhneš silou list(suchý a žlutý) nebo zdravý, je pod ním vidět zdravý narůžovělý stonek, který je pevný. To, že má Haworcie suché kořeny není problém, v příznivých podmínkách lehce udělá nové. Stejně tak, když odtrhneš zdravou část, taky dobře zakoření. Na prvních snímcích mi připadá dobře napitá, tak nějaké oddělení listů nebo spodní části bez problému přežije. 

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od jageno.

Haworthia 24. úno 2021 09:36 #71948

  • JakubCh
  • Avatar uživatele JakubCh
  • Offline
  • Expert
  • Expert
  • Příspěvky: 230
  • Obdržená poděkování 1199
Je to asi jediná možnosť ako ju zachrániť. Spravte to ako PetrZ písal. Ja osobne by som ju zasadil do zmesi štrku (40%) a záhradnej hliny alebo záhradníckého substrátu (60%), keďže to je sukulent. Alebo niektorí si chvália substrát pre kaktusy (neviem akú značku, snáď ma niekto doplní).

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Haworthia 24. úno 2021 09:18 #71946

  • Mates.ka
  • Autor tématu
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
  • Příspěvky: 4
  • Obdržená poděkování 0
Ja ji prave presazovala a koreny vypadaly spis suche nez zhnile. To bile je perlit. Dala jsem ji do mixu perlit, hlina pro pokojovky a pisek. Na dne ma trochu sterku. Mame tyhle havorcie dve, tahle z nich jeste vypada li. Ta druha uz to ma skoro za sebou, tech listu ji upadlo opravdu hodne. Zalo se jim to dit nekdy v prosinci a od te doby se to zhorsuje. Zvazovala jsem odlomeni te zrave casti a nove zasazeni. Proslo nezabije ji to?
Přílohy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Haworthia 23. úno 2021 11:18 #71941

  • Štefan
  • Avatar uživatele Štefan
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 731
  • Obdržená poděkování 4090
Mates.ka "Dobry den, netusili byste, co je moji havorcii? Ma hnede tecky ma listech a spodni listy ji zloutnou a pak uschnou. Zkousela jsem je otrhat a presadit ji, ale nepomohlo to. Zalivam ji ted jednou za dva tydny."

Já nevím, možná špatně vidím, ale nic závadného jsem na fotkách nenašel. Hnědnoucí spodní listy - to je fyziologický jev. Hnědé fleky opravdu nevidím. Interval zalévání jednou za 14 dnů zní dobře, ale v zásadě by se mělo zalít, až je substrát proschlý. Na substrátu jsou vidět plísně (?)-vysrážené soli (?).- to v pořádku není a složení substrátu tedy nebude nejlepší. Na druhou stranu Haworthia fasciata (?) je docela odolná.

Takže přesazení do vhodnějšího substrátu jí určitě neuškodí, dají se přitom zkontrolovat kořeny.
 

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Haworthia 23. úno 2021 09:40 #71937

  • JakubCh
  • Avatar uživatele JakubCh
  • Offline
  • Expert
  • Expert
  • Příspěvky: 230
  • Obdržená poděkování 1199
A nie je spodok stonky hnilý?
Ak stonka nieje mäkká, tak vám poradiť neviem. Ešte to môže byť aj hubové ochorenie, ale na to sú tu iní, aby vám poradili.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od JakubCh.

Haworthia 23. úno 2021 08:50 #71936

  • Mates.ka
  • Autor tématu
  • Offline
  • Nováček
  • Nováček
  • Příspěvky: 4
  • Obdržená poděkování 0
Dobry den, netusili byste, co je moji havorcii? Ma hnede tecky ma listech a spodni listy ji zloutnou a pak uschnou. Zkousela jsem je otrhat a presadit ji, ale nepomohlo to. Zalivam ji ted jednou za dva tydny.
Přílohy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

  • Strana:
  • 1
Vygenerováno za 0.138 sekund
Powered by Kunena fórum
   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.