Dne 10. května 2024 byl zveřejněn nový Zpravodaj Klubu kaktusářů Plzeň 3/2024

   
Vítejte, host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
Pěstování kaktusů a sukulentů - jak na to, výměna zkušeností a poznatků.

Téma:

Roubování - Vrúbľovanie - zkušenosti, postupy 01. srp 2016 14:26 #51415

  • Henry
  • Avatar uživatele Henry
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2541
  • Obdržená poděkování 6772

Míla napsal:

Henry napsal:

Autor: Vladimír Duda
Je však možno odnože nechat narůst do větší velikosti, a ty pak rozřezat na “špalíky”. Ty mají u “jusbertů” tu vlastnost, že se na ně dá roubovat na oba konce. Poté co rouby přirostou, “špalíček” se rozřízne a obě části stejně dobře zakoření.

Prosím autora o vysvětlení. Tohle někdo zkoušel? Mě to totiž přijde jako blbost. Přeci nemůže kytka pustit kořeny z horní strany :ohmy:

Nemám to vyzkoušené, ale asi to úplná blbost nebude. Když nechám špalíky jusberta delší dobu naležato, pustí kořeny z boku. Nečekám tedy, že by špalíček otočený špičkou dolů tlačil kořeny nahoru z té původně spodní strany.

Ale jo, z boku zakoření hodně kytek, třeba Selenicereus je dělá průběžně, ale z té řezné rány seshora? Navíc otáčet cévní tok mi přijde jako zvěrstvo :-)
Poděkovali: horizontik

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od Henry.

Roubování - Vrúbľovanie - zkušenosti, postupy 01. srp 2016 14:22 #51414

  • jmusil
  • Avatar uživatele jmusil
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2021
  • Obdržená poděkování 2598
Kdysi jsem to jednou zkoušel, ale nenadchlo mě to.
Tak jen v nevyšší nouzi.

Ideální je, když podnož má z čeho růst, je v růstu. Ano přirostlo to, ale než to zakoření a začne nějak vegetovat, je sezona pryč ...

Doporučuji si zkusit otočit jusbert, Nařezat špalíčky a několik jich dát vzhůru nohama. Uvidíte, jak blbě koření a nechce se jim. O to hůř pak pro roub.
Poděkovali: Jiří, horizontik

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Roubování - Vrúbľovanie - zkušenosti, postupy 01. srp 2016 13:59 #51413

  • Jiří
  • Offline
  • Expert
  • Expert
  • Příspěvky: 447
  • Obdržená poděkování 1204

Henry napsal: Prosím autora o vysvětlení. Tohle někdo zkoušel? Mě to totiž přijde jako blbost. Přeci nemůže kytka pustit kořeny z horní strany :ohmy:

Chtělo by to vyzkoušet. Já jsem zatím na to odvahu nenašel. Jak jsem psal, tak s přímým roubováním na špalík nemám moc dobré zkušenosti. Tento způsob na oba konce by mohl zčásti omezit vypařování vody z podnože během přirůstání.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Roubování - Vrúbľovanie - zkušenosti, postupy 01. srp 2016 13:55 #51412

  • Jiří
  • Offline
  • Expert
  • Expert
  • Příspěvky: 447
  • Obdržená poděkování 1204

Kaos napsal: No já dělám u Selenicereusu špalíčky tak 6-8 cm, ale příjde mi to na zapuštění dost dlouhé, tak hluboký květináč jen tak nebude, ale asi není třeba zase tolik pospíchat, můj Seleňák je docela macatý, žádná párátka. Spíš se bojím toho obrážení v půdě a aby nezačal hnít, když bude tak hluboko.

Pokud je v zemi, tak odnože tvoří minimálně a i tak se dají snadno odstranit. Uhnití bych se také nebál, občas něco shnije, ale to i na vlastních. Jen bych radil zapouštět do substrátu postupně při přesazování. Můžeš i roubovance na podnoži zkrátit a zakořenit, aby se vešly lépe do květináče. Úplně u těla roubu bych to nedělal, nechával bych cca 2 cm selenicereusu.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Roubování - Vrúbľovanie - zkušenosti, postupy 01. srp 2016 13:45 #51411

  • Kaos
  • Avatar uživatele Kaos
  • Offline
  • Pokročilý
  • Pokročilý
  • Příspěvky: 172
  • Obdržená poděkování 590

Jiří napsal:

Kaos napsal: Otázka je co dál, přemýšlel jsem že bych je časem mohl přeroubovat na špalíčky Jusbertů, semenáče mají už skoro 0.5 m a jsou krásně tlusté, ale některé příspěvky zde mě od toho začaly odrazovat. Mohu se tedy zeptat na názor ostatních co dál s těmi rostlinami na selenicereusu?
1. Buď nařezat jusberty a přeroubovat, ale otázka kdy a jak, nejdříve zakořenit a pak oroubovat, nebo oroubovat a zakořenit až pak, nebo naporcovat nechat obrůst a roubovat na odnože?
2. Nebo odřezat část selenicereusu pod roubem a zapustit/nechat zakořenit. Bojím se ovšem, že na selenicereusu zůstane dost řezných ploch a časem může prostoupit nějaká infekce. Nebo může například obrazit a poškodit roub pod zemí?

Díky za názory

Špalíčky jusbertů bez kořenů na roubování nedoporučuji, i když zde jsem četl , že jde oroubovat obě strany jusbertu a po srůstu rozříznout napůl a zakořenit. Mně téměř vždy bez kořenů zaschly a už nezakořenily. Lepší je to se špalíčky Myrtilocactusu nebo Selenicereusu, tam není třeba čekat na kořeny a roubovat hned na uříznuté.
Co se týče roubování na Selenicereus, buď ho používám stejně jako pereskiopsis pro dočasné roubování, a nebo i jako trvalou podnož. Pokud ho chci zapustit, zasadím roubovance do hlubšího květináče, nemá asi cenu Selenicereus ještě krátit, roubuji na špalíčky maximálně 7 cm dlouhé.


No já dělám u Selenicereusu špalíčky tak 6-8 cm, ale příjde mi to na zapuštění dost dlouhé, tak hluboký květináč jen tak nebude, ale asi není třeba zase tolik pospíchat, můj Seleňák je docela macatý, žádná párátka. Spíš se bojím toho obrážení v půdě a aby nezačal hnít, když bude tak hluboko.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Roubování - Vrúbľovanie - zkušenosti, postupy 01. srp 2016 13:19 #51410

  • Míla
  • Offline
  • Expert
  • Expert
  • Příspěvky: 299
  • Obdržená poděkování 2286

Henry napsal:

Autor: Vladimír Duda
Je však možno odnože nechat narůst do větší velikosti, a ty pak rozřezat na “špalíky”. Ty mají u “jusbertů” tu vlastnost, že se na ně dá roubovat na oba konce. Poté co rouby přirostou, “špalíček” se rozřízne a obě části stejně dobře zakoření.

Prosím autora o vysvětlení. Tohle někdo zkoušel? Mě to totiž přijde jako blbost. Přeci nemůže kytka pustit kořeny z horní strany :ohmy:

Nemám to vyzkoušené, ale asi to úplná blbost nebude. Když nechám špalíky jusberta delší dobu naležato, pustí kořeny z boku. Nečekám tedy, že by špalíček otočený špičkou dolů tlačil kořeny nahoru z té původně spodní strany.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Roubování - Vrúbľovanie - zkušenosti, postupy 01. srp 2016 12:58 #51408

  • Henry
  • Avatar uživatele Henry
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2541
  • Obdržená poděkování 6772
Jiří, Čelakovice, ad. nechtěli byste přijet na kolokvium s kratičkou přednáškou nebo ukázkou vašeho roubování? Já bych to velmi ocenil. Od našich jsem už většinu slyšel, viděl, ...

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od Henry.

Roubování - Vrúbľovanie - zkušenosti, postupy 01. srp 2016 12:51 #51407

  • Henry
  • Avatar uživatele Henry
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2541
  • Obdržená poděkování 6772

Autor: Vladimír Duda
Je však možno odnože nechat narůst do větší velikosti, a ty pak rozřezat na “špalíky”. Ty mají u “jusbertů” tu vlastnost, že se na ně dá roubovat na oba konce. Poté co rouby přirostou, “špalíček” se rozřízne a obě části stejně dobře zakoření.

Prosím autora o vysvětlení. Tohle někdo zkoušel? Mě to totiž přijde jako blbost. Přeci nemůže kytka pustit kořeny z horní strany :ohmy:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Roubování - Vrúbľovanie - zkušenosti, postupy 01. srp 2016 12:47 #51406

  • Henry
  • Avatar uživatele Henry
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2541
  • Obdržená poděkování 6772

Jirka Konstantinovič napsal: Tak jsem to vlákno pročetl asi v podstatě celé, ale nějak se zde moc nepíše o dezinfekci roubovacího nože. Co používáte? Bude mi stačit denaturovaný technický líh z nejbližšího železářství nebo používáte něco fajnovějšího?

Tak jsou sice jiné dezinfekční prostředky, ale pro tento účel ethanol asi nic nenahradí. Nejlepší namočit do lihu a zapálit.
Jirko jestli chceš, donesu ti Absolutní ethanol p.a. 99,8%. Krásně voní a dá se i popíjet :-D
Poděkovali: Jirka Konstantinovič

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Roubování - Vrúbľovanie - zkušenosti, postupy 01. srp 2016 10:57 #51405

  • Jiří
  • Offline
  • Expert
  • Expert
  • Příspěvky: 447
  • Obdržená poděkování 1204

Kaos napsal: Otázka je co dál, přemýšlel jsem že bych je časem mohl přeroubovat na špalíčky Jusbertů, semenáče mají už skoro 0.5 m a jsou krásně tlusté, ale některé příspěvky zde mě od toho začaly odrazovat. Mohu se tedy zeptat na názor ostatních co dál s těmi rostlinami na selenicereusu?
1. Buď nařezat jusberty a přeroubovat, ale otázka kdy a jak, nejdříve zakořenit a pak oroubovat, nebo oroubovat a zakořenit až pak, nebo naporcovat nechat obrůst a roubovat na odnože?
2. Nebo odřezat část selenicereusu pod roubem a zapustit/nechat zakořenit. Bojím se ovšem, že na selenicereusu zůstane dost řezných ploch a časem může prostoupit nějaká infekce. Nebo může například obrazit a poškodit roub pod zemí?

Díky za názory

Špalíčky jusbertů bez kořenů na roubování nedoporučuji, i když zde jsem četl , že jde oroubovat obě strany jusbertu a po srůstu rozříznout napůl a zakořenit. Mně téměř vždy bez kořenů zaschly a už nezakořenily. Lepší je to se špalíčky Myrtilocactusu nebo Selenicereusu, tam není třeba čekat na kořeny a roubovat hned na uříznuté.
Co se týče roubování na Selenicereus, buď ho používám stejně jako pereskiopsis pro dočasné roubování, a nebo i jako trvalou podnož. Pokud ho chci zapustit, zasadím roubovance do hlubšího květináče, nemá asi cenu Selenicereus ještě krátit, roubuji na špalíčky maximálně 7 cm dlouhé.
Poděkovali: horizontik, peri, Vodička, Čelákovice

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Vygenerováno za 0.277 sekund
Powered by Kunena fórum
   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.