Dne 16. března 2024 byl zveřejněn nový Zpravodaj Klubu kaktusářů Plzeň 2/2024

   
Vítejte, host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
Vše o množení kaktusů a sukulentů.

Téma:

Výsev v přímém přenosu aneb jak to teda vlastně všechno je ? 25. led 2016 08:50 #47985

  • Tom Proch.
  • Avatar uživatele Tom Proch.
  • Offline
  • Pokročilý
  • Pokročilý
  • Příspěvky: 181
  • Obdržená poděkování 992

Jirka Zatec napsal: Já jsem letošní výsev pod zářivky zkoušel na různé substráty. Zeolit, porcelanit, perlit, písek, pemza, tuf. A to i zasypaný semena. Vysévané semena z vlastní produkce SB211 Echinocereus reichenbachii v. Baileyi. Výsledek? Vyklíčí to všechno, jen v žádném případě nezasypávat. Řasa se jako poslední objevila na porcelanitu.


Semena kaktusů klíčí epigeicky a pro iniciaci klíčení vyžadují světlo. Tzn. pokud zasypávat, tak jedině něčím průsvitným až průhledným. Např. průhlednými křemínky, nebo drceným sklem - nedávno to v tomhle vlákně bylo.
Poděkovali: PetrS

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výsev v přímém přenosu aneb jak to teda vlastně všechno je ? 24. led 2016 14:55 #47974

  • Jirka Zatec
  • Avatar uživatele Jirka Zatec
  • Offline
  • Pokročilý
  • Pokročilý
  • Příspěvky: 119
  • Obdržená poděkování 666
Já jsem letošní výsev pod zářivky zkoušel na různé substráty. Zeolit, porcelanit, perlit, písek, pemza, tuf. A to i zasypaný semena. Vysévané semena z vlastní produkce SB211 Echinocereus reichenbachii v. Baileyi. Výsledek? Vyklíčí to všechno, jen v žádném případě nezasypávat. Řasa se jako poslední objevila na porcelanitu.

Echinocereusy a mrazuvzdorné. Furt je málo místa.
Přílohy:
Poděkovali: horizontik, Ota, Dave, nesifr, PetrS, jonathane

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od Jirka Zatec. Důvod: vložení fotky

Výsev v přímém přenosu aneb jak to teda vlastně všechno je ? 24. led 2016 14:44 #47973

  • martin5791
  • Avatar uživatele martin5791
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 591
  • Obdržená poděkování 3034

Henry napsal: Když už mluvíte o té Forestině, zkusil jsem letos Supresivní substrát pro výsev a zdá se, že to není špatné. Nijak jsem to již dál neupravoval, jen jsem nahoru nasypal trochu pemzy (Pavlíček). Dokonce jsem nepoužil ani fungicid, přišlo mi to kontraproduktivní. No nakonec se v pár místech přeci jen plíseň dostavila, bylo ale evidentní, že je to ze špatných semen. Oproti zeolitu pozoruji rychlejší růst. Po dvou až třech týdnech má už většina trníky, tak jsem začal větrat. Hnojivo jsem zatím nepoužil a ani se nechystám.


Tak jsem také použil supresivní substrát od Forestiny. Semínka v něm rostou (aspoň podle mne)stejně jako v písku s perlitem. Jen ten substrát má jednu nevýhodu, rychle v něm roste řasa. V písku ne, aspoň u mne. Takže se vracím zpět k písku.

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výsev v přímém přenosu aneb jak to teda vlastně všechno je ? 24. led 2016 12:51 #47966

  • ihonzisek
  • Avatar uživatele ihonzisek
  • Offline
  • Expert
  • Expert
  • Příspěvky: 249
  • Obdržená poděkování 419
Další okenní výsev typu salátek

Tak uvidím, jak se zadaří...
Přílohy:
Poděkovali: horizontik, Petr, jageno, PetrS

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výsev v přímém přenosu aneb jak to teda vlastně všechno je ? 18. led 2016 12:38 #47857

  • Henry
  • Avatar uživatele Henry
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2541
  • Obdržená poděkování 6772

Vladimír Todt napsal: Calipso: A kam jinam máme příspěvky k výsevům dávat než sem, když je to v názvu vlákna. :?: :blink:

Už to bylo přesunuto. Původní vlákno je vidět v záhlaví každého příspěvku.
Nic se neděje, lepší diskutovat, než se držet striktně tématu.
Poděkovali: Petr, Vladimír Todt

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od Henry.

Výsev v přímém přenosu aneb jak to teda vlastně všechno je ? 18. led 2016 11:33 #47856

  • Vladimír Todt
  • Avatar uživatele Vladimír Todt
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 535
  • Obdržená poděkování 733
Calipso: A kam jinam máme příspěvky k výsevům dávat než sem, když je to v názvu vlákna. :?: :blink:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Výsev v přímém přenosu aneb jak to teda vlastně všechno je ? 18. led 2016 07:58 #47855

  • Henry
  • Avatar uživatele Henry
  • Offline
  • Administrator
  • Administrator
  • Příspěvky: 2541
  • Obdržená poděkování 6772
Když už mluvíte o té Forestině, zkusil jsem letos Supresivní substrát pro výsev a zdá se, že to není špatné. Nijak jsem to již dál neupravoval, jen jsem nahoru nasypal trochu pemzy (Pavlíček). Dokonce jsem nepoužil ani fungicid, přišlo mi to kontraproduktivní. No nakonec se v pár místech přeci jen plíseň dostavila, bylo ale evidentní, že je to ze špatných semen. Oproti zeolitu pozoruji rychlejší růst. Po dvou až třech týdnech má už většina trníky, tak jsem začal větrat. Hnojivo jsem zatím nepoužil a ani se nechystám.
Poděkovali: horizontik

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od Henry.

Katalog semen kaktusu 17. led 2016 23:53 #47854

  • PetrS
  • Avatar uživatele PetrS
  • Offline
  • Expert
  • Expert
  • Příspěvky: 487
  • Obdržená poděkování 1691
Tak sorry. Reagoval jsem jen na předchozí příspěvky :angry:

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Katalog semen kaktusu 17. led 2016 19:38 #47846

  • Calipso
  • Avatar uživatele Calipso
  • Offline
  • Expert
  • Expert
  • Příspěvky: 389
  • Obdržená poděkování 810
LIDI VKLÁDEJTE PŘÍSPĚVKY DO SPRÁVNÝCH TÉMAT,TOHLE TU NEMÁ CO DĚLAT :angry:
Poděkovali: Rebut, belinda, DrTom, Harbin

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od Calipso.

Výsev v přímém přenosu aneb jak to teda vlastně všechno je ? 17. led 2016 16:13 #47843

  • Vladimír Todt
  • Avatar uživatele Vladimír Todt
  • Offline
  • VIP EXPERT
  • VIP EXPERT
  • Příspěvky: 535
  • Obdržená poděkování 733
Loni jsem si poprvé vyzkoušel výsevy zimovzdorných Echinocereusů začátkem jara volně venku na balkóně pod slabou vrstvičku drcenýho skla. Substrát byl nesterilizovaný (vyšehradský hlínoštěrk), bez použití fungicidu, jen onen humátový stimulátor na výsevy co se prodává. Výsev nebyl zakryt - je to ona modifikovaná metoda výsevu do kamínků. Letos část vyseji ještě nyní v zimě a strčím ven.
Letos to tedy zopakuji, ale zeminu už navíc mám tepelně sterilovanou a taky použiju fungicid, aby byla úspěšnost vyšší než u tohohle výsevu.
Ještě přemýšlím zda by takto šlo vysévat oskárovaná semena Pediocactusů, asi to bude chtít vyšší krytí fungicidy než vyklíčí - mají narušenou testu a tedy než se plně rozvinou, tak hrozí asi plíseň, stejně při skarování jsou namočena do roztoku fungicidu tak jako tak.
Neošetřená semena Pediocactusů takto vyset jistě normálně lze, ale nechce se mi čekat na klíčící opozdilce další roky.
Na fotce jsou místy vidět kapky vody po dnešním roztátém sněhovém poprašku.

Přílohy:
Poděkovali: varček, horizontik, belinda, peri, Assay, čudla, jonathane

Prosím Přihlásit se nebo Vytvořit účet připojte se ke konverzaci.

Naposledy změněno: od Vladimír Todt.
Vygenerováno za 0.608 sekund
Powered by Kunena fórum
   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.