Sbírkový slovník - úvod

Dlouho mi bylo připomínáno, abych něčím přispěla do Zpravodaje KKP. Ne, že by nebylo o čem psát, ale spousta propagačního „materiálu“ už byla použitá buď na našich soukromých stránkách, nebo v jiných časopisech. Kde tedy vzít a nekrást?

Dlouho jsem o tom přemýšlela a řešení odkládala na neurčito. Až mě napadla spásná myšlenka. Na mých vlastních stránkách jsem v minulosti uveřejňovala krátké úvody k fotogaleriím rodů v naší sbírce. Fotky už dlouho nejsou aktualizované, řadu kytek už nemáme a řada se objevila nově, ale ty úvodníky se nemění a myslím si, že moc lidí je nečetlo. Řekla jsem si, že bych je mírně předělala a v náhodném pořadí spolu s nějakou doprovodnou ilustrační fotografií uveřejňovala na papíru našeho Zpravodaje. Možná je to hloupý nápad, ale třeba to někoho potěší a podpoří v dalším úsilí dohledat si o daných rodech více informací v nějaké publikaci klubové knihovny. Buďte tedy shovívaví a vše berte jen jako malou ochutnávku...

Sbírkový slovník: Stephania

Traduje se omyl, že rod Stephania dostal jméno podle saského botanika a vědce z konce 18.století Christiana F. Stephana. Ve skutečnosti je to podle řeckého slova stephaanos, což je termín pro kónicky vytvarované tyčinky v samčích květech (rostlina je dvoudomá – zvlášť rostou samčí a samičí rostliny).

Tento rod spolu s rody Chasmanthera a Tinospora patří do čeledi Menispermaceae. Zahrnuje asi 32 druhů, přičemž to asi ještě není konečný počet. Objevují se v celé tropické Africe, na jihu Indie, centrální a jižní Číně, dále v Asii (Thajsko, Kambodža) a na ostrově Nová Guinea. Stefanie rostou jako popínavky a sem tam některá z nich má i tloustnoucí bázi. Rostliny obsahují alkaloidy, některé proto nacházejí využití v medicíně, dokonce jeden australský druh Stephania hernandifolia obsahuje jeden smrtelně jedovatý alkaloid.

Naprosto chápu, že pro obdivovatele pěkných kulovitých kaudexů mají tyto rostliny neobyčejné kouzlo. Všechny naše sbírkovky patří mému příteli Jirkovi Maulemu a věřte, že není úplně lehké je pěstovat, stačí nevhodné zimování, nebo špatné podmínky v době vegetace a kaudex může napadnout hniloba. Rozmnožování je nejlépe provádět výsevem semen nebo se můžete pokusit o řízkování či hřížení nadzemních výhonů (mám potvrzené, že to jde).

Na závěr jen pro ilustraci výčet stefánií, které nám v minulosti alespoň na chvíli prošly sbírkou: Stephania erecta, Stephania pierrei, Stephania Sp., Stephania suberosa.

Stephania sp.m

   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.