V poslední době naši zemi osidlují různé hobby markety, které mimo jiné nabízejí sortiment hrnkových květin, mezi nimi i kaktusy a sukulenty. Vliv této nabídky je větší,  než si připouštíme, ještě před pár lety byla orchidej za českými okny naprostou raritou, a dneska se raritou stávají dříve pěstované azalky a hyacinty. Mnozí adepti kaktusářství si tam pořizují své první rostliny a pak přicházejí třeba na naši výstavu s dotazem proč jejich kaktusy přestávají růst a vůbec vypadat tak dobře jako když je koupili.  Předseda, jehož kontakt je snadno dostupný na naší webové stránce, vyhodnotil tuto otázku jako vůbec nejčastější z těch, co přicházejí od veřejnosti. Na poptávku veřejnosti je vhodné reagovat a proto se zde pokusíme dát návod pro zacházení s moderními importy z dalekých pěstíren.


    Tyto dovozy přicházejí z úplně jiných podmínek než máme doma, nejen co se týká teplot, osvětlení ale taky růstové sezony. Převedení importů na naše růstové podmínky nazývali již naši předchůdci etablování. Pokud se etablování povede, budeme se z dovezených kaktusů těšit ještě dlouhá léta.
    Etablováním převedeme koupené importy na naši růstovou sezonu, naše světelné a teplotní podmínky a na substrát, který bude tolerovat naši neodbornou zálivku případně i hnojení.  
    Dovozy zpravidla přicházejí z různých exotických zemí k dovozcům bez země s očištěnými kořeny. Dovozce je buďto prodá hned dál jak jsou, nebo zasází a prodá velkoobchodníkům. Podstatné je, že až na specializované výjimky se kaktusy a sukulenty importované z dalekých pěstíren dostávají ke spotřebiteli zasazené ve hmotě, která musí kvůli nákladům být lehká, soudržná a levná. Mezi požadovanými vlastnostmi není dlouhodobá trvanlivost v podmínkách domácností nebo amatérských sbírek.  Dříve to bývaly hmoty na bázi rašeliny, dnes to bývá kokosové vlákno. Proto prvně po nákupu začneme takové importy adaptovat na náš pěstební substrát. Znamená to vyndat z květníků a odstranit z kořenů veškerý současný substrát, jde to dobře např. proudem vody z masážní hlavice sprchy. Kořeny kaktusů je možno již při tom značně zkrátit.
Očištěné rostliny dát uschnout a poté detailně prohlédnout lupou včetně veškerých zákoutí jako kořenový krček, paždí bradavek, paždí listů atd. Hledáme škůdce jako vlnatka, kořenovka, puklice, sviluška... Zboží z obchodních center bývá zamořeno tím více, čím více času v obchodě strávilo.     Z toho plyne, že je výhodnější kupovat kaktusy a sukulenty co nejdříve po závozu.  Pokud tam škůdci jsou, musíme jich rostliny zbavit. Pár rostlin se dá zbavit hmyzu koupelí nebo nátěrem alkoholu. Doporučuji pro tento účel investovat do opravdového alkoholu, různé průmyslové směsi i denaturovaný líh mohou rostliny poškodit. Opravdový alkohol vznikne destilací produktů alkoholového kvašení - např whisky, brandy, rakije, případně to, co nám vypálí v pěstitelské pálenici z ovoce. Dovoluji si upozornit, že zboží z likérek takto nevzniká.
    Květníky nejlépe vyhodit a opatřit nové.
    Suché prohlédnuté rostliny bez zjištěných škůdců umístit do prázdných květníků kořeny dolů.
    Během dalšího týdne opatřit zem, nejlépe písčitou krtinu z říční nivy, tu není třeba s ničím míchat. Užitečným pomocníkem v tom je pes, kterého vezmeme na procházku k řece s sebou, dále vezmeme vědro nebo igelitovou tašku a lopatku. Krtiny, které pes počůrá, počůrali i psi před ním a tedy jsou pro kaktusy a sukulenty kvůli zasolení nevhodné. Vhodnou nabrat pomocí lopatky do vědra nebo igelitové tašky a odnést domů.
    Dále navštívit antikvariát a tam investovat řádově hodnotu jednoho piva do kaktusářské příručky např. Fleischer-Schütz: Pěstování kaktusů, Josef Jelínek: O kaktusech, Pavel Pavlíček: Kakusářem snadno a rychle nebo podobné.

Důležité je aby autor byl:
1) Čech (kvůli klimatickým a světelným podmínkám, ty jsou už v Německu o dost jiné, nemluvě o Francii, Itálii nebo Kalifornii)
2) Kaktusář (ne spisovatel, ne novinář)

Pozná se to z předmluvy nebo ze záložky obalu.
    Po několika týdnech, kdy donesená krtina zcela vyschla, kaktusy znovu prohlédneme a jsou-li nadále bez škůdců, je možno kaktusy zasadit.
    Dále je nutno převést koupené rostliny na naši růstovou sezonu. Importy koupené mimo ni, musí prostě počkat. Z toho plyne, že lépe je kupovat nové rostliny zjara nebo začátkem léta. Máme-li možnost dát své rostliny ven na slunečné místo, dáme je tam po zmrzlejch  a v září domů. Pokud nejsou rostliny chráněné před deštěm, nemusí se venku zalévat ani v mimořádně suchých létech. Pokud na rostliny neprší (ve skleníku, pařeništi apod.), tak je musíme zalít, nejlépe dešťovou nebo měkkou vodou. Prvně při  známkách růstu, zálivku opakujeme po vyschnutí země v květináči ještě zhruba dvakrát.
Pokud nemáme možnost dát rostliny na slunečné místo venku, pěstování kaktusů v bytě je samozřejmě možné, jen je nutno respektovat nároky kaktusů na minimální osvětlení, což je zhruba průměrný světelný příkon 200-300 W/m2, tedy asi 200 x více než potřebujeme pro pohodlné čtení. Takové světelné příkony se dají dosáhnout třeba pomocí speciálních výbojek prodávaných ve Grow shopech,  nebo výhodněji pomocí LED technologie, která běžně dosahuje účinnost přeměny el. energie na  světlo 40%, takže pro takovou domácí vitrínu s kaktusy stačí instalovat LED prvky o příkonu jen 750W na metr čtvereční, což se dá ještě uchladit přirozeně.
    Pokud hodláme kaktusy doma mít a nemůžeme nebo nechceme jim poskytnout alespoň výše uvedené minimum potřebného světla, pak nejdéle vydrží, pokud vůbec neporostou. Zbavíme je škůdců dle návodu výše, ale nemusíme shánět žádnou zem, jen kaktusy necháme vyschnout a umístíme je na vyhlédnuté místo, nikdy nezaléváme ani nic podobného. I menší kaktus tak může rok vydržet, ty velké i několik let.

   
Copyright © 2024 Klub kaktusářů Plzeň. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.